HABER

KKTC'de tecavüz skandalı

LEFKOŞA (İHA) - KKTC'nin sınır boyundaki büyük yerleşim yerlerinden biri olan Akdoğan'da geçtiğimiz günlerde meydana gelen ırza geçme olayının mahkeme safhasında gergin saatler yaşandı.

11 Şubat'ta 14 yaşındaki kız çocuğu S.Ö.'yü evine bırakma bahanesiyle arabaya alıp tecavüz ettikleri gerekçesiyle tutuklanan zanlılar Kudret Çelebi ve Erkut Latif, Gazimagosa mahkemesine çıkarıldı.

KKTC halkının alışkın olmadığı tecavüz olayı kamuoyunda büyük tepkiye yol açarken, Akdoğan ve civar köylerden gelen 500'den fazla Kıbrıslı Türk mahkeme önünde toplanarak olayı şiddetle kınadı ve zanlılara sözlü saldırıda bulundu.

200 polisin önlem aldığı mahkeme önünde emniyet güçleri, kalabalığın mahkemeye girişini önlemekte zaman zaman zorlandı.

Linç girişimini önlemek maksadıyla sanıkların tutukluluk hallerinin sürmesine karar verildikten sonra iki saat öfkeli kalabalığın dağılması beklendi. Sanıklar daha sonra kantinin arka kapısından kaçırıldılar.

Öte yandan bölge halkı, belediyelerin ve muhtarlıkların da desteği ile insanlık dışı bu olayın hazmedilemeyeceğini, olayın şiddetle protesto edildiğini belirten, benzerlerinin bir daha gerçekleşmemesi için faillerin en ağır şekilde cezalandırılmasını talep eden imza kampanyası başlattı. 13 sivil toplum örgütü de yazılı basında ilan vererek olayı kınadı.

Kuzey Kıbrıs'ta gündemi oluşturan tecavüz zanlıları 8 gün sonra yeniden hakim karşısına çıkacak.
S.Ö.'nün ailesi duruşmaya katılmazken, dedesinin duruşma sırasında gözyaşlarına hakim olamadığı gözlendi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler