HABER

KKTC’de yakalanan 20 kaçak göçmenden iltica talebi

KKTC’de portakal bahçesinde yakalanan 20 Suriye uyruklu kaçak göçmen Birleşmiş Milletler’e iltica talebinde bulundu.Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Güzelyurt ilçesine bağlı Gayretköy’deki portakal bahçelerinde yakalanan 20 Suriye uyruklu kaçak göçmen, merkezi Güney Kıbrıs’ta bulunan Birleşmiş Milletler (BM) mülteci Başkomiserliğine iltica talebi ile başvuru yaptı.

KKTC’de portakal bahçesinde yakalanan 20 Suriye uyruklu kaçak göçmen Birleşmiş Milletler’e iltica talebinde bulundu.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Güzelyurt ilçesine bağlı Gayretköy’deki portakal bahçelerinde yakalanan 20 Suriye uyruklu kaçak göçmen, merkezi Güney Kıbrıs’ta bulunan Birleşmiş Milletler (BM) mülteci Başkomiserliğine iltica talebi ile başvuru yaptı. Geçtiğimiz haftalarda KKTC’nin Güzelyurt ilçesine bağlı Gayretköy ‘deki portakal bahçelerinde KKTC’ye yasadışı yollar ile girdiği tespit edilen 20 Suriyeli kaçak mülteci yakalanarak Lefkoşa merkezi cezaevine gönderilmişti. Yakalanan 20 Suriyelinin Güney Kıbrıs’ta yakınlarının yanına gitmek istediklerini belirten Avukatı Recep Sağlam bahse konu olan mültecilerin iade edilmeleri durumunda Suriye rejimi tarafından hayati tehlikelerinin bulunduğunu belirtti. KKTC’de tutuklu bulunan 20 Suriyeli uyruklu kaçak göçmenin Güney Kıbrıs’ta bulunan yakınlarının yanına gitmek istediklerini, gereken prosedürün sağlanması gerektiğini belirtti.
Avukat Recep Sağlam, “Hali Hazırda KKTC tarafından mülteciler ile ilgili yasal bir düzenleme yoktur, bu farkındalığın oluşturulabilmesi KKTC tarafına çok büyük görevler düşmektedir. Dünyada var olan savaşların olabildiğini ve ülkelerini terk etmek mecburiyetinde kalabilmektedirler. Ülkelerini terk eden bu insanlara tüm demokratik ülkelerin vazifelerinden olduğunu KKTC ’de yasal boşluğun biran önce düzenlenerek meclisten geçirilmesini umut ediyorum’’ ifadelerini kullandı.
KKTC’ye yasadışı yollar ile girdiği belirlenen 20 Suriyeli kaçak göçmen, göçmen yasalarının olmaması nedeni ile mahkemece yargılanarak cezalarını çektikten sonra iltica taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda Türkiye İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi yetkililerine teslim edilmek üzere sınır dışı edilmesi bekleniyor.

Geri Dön