HABER

Klerides'ten Papadopulos ve Akel'e sert eleştiri

LEFKOŞA (İHA) - Kıbrıs Rum Yönetimi eski lideri Glafkos Klerides, Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos'un Kıbrıs politikasını, "saçmalık" olarak niteledi.
Koalisyon hükümetinin güçlü ortağı AKEL parti liderliğini de eleştiren Glafkos Klerides, 2003'teki başkanlık seçimlerine değinerek, "AKEL iktidara gelebilmek için Kıbrıs sorununun çözümünü feda etti" dedi.

Güney Kıbrıs'ta yayımlanan Politis gazetesi, Klerides'in, Papadopulos ve AKEL'le ilgili değerlendirmeleri, Rum Üniversitesi öğretim görevlisi Kıbrıslı Türk Niyazi Kızılyürek'le yaptığı tarihi söyleşide ortaya koyduğunu yazdı. Politis söyleşinin, "Glafkos Klerides; Bir Ülkenin Süreci" ismiyle kitap olarak yayımlandığını belirtti.
Klerides, söyleşisinde, çoğu kişinin ifade ettiği, "referandumların üzerinden uzun zaman geçmiş olmasına rağmen, Annan Planı'nın reddedilmesi tehlikesine ilişkin uyarıların gerçekleşmediği" şeklindeki tezi yorumlarken şunları söyledi:

"Sonunda olacak olan; Kuzey'deki rejimin meşru olarak tanınmasıdır. Hemen ayrı egemenlik olarak tanınmayacak, bu birkaç yıl sonraya bırakılacak ve ayrılık bugünkü bölücü hatlar temelinde gerçekleşecek. Aniden uygulanmayacak, aşamalı olarak gerçekleştirilecek. Biz, yılanın kuyruğunu gördüğümüzü söylüyoruz; yılan olduğunu görmen için seni ısırması gerekmez. Sonunda ayrılık olacak. Sonunda olacak olan; Kuzey'deki rejimin yasal olarak tanınmasıdır" değerlendirmesinde bulundu."
Annan Planı'nın Kıbrıs Rum tarafınca reddedilmesiyle ilgili olarak ise Klerides, "Planda hoşumuza gitmeyen şeyler var; ancak bir yandan planın ne olduğunu biliyorum, diğer yandan da düşeceğim ve derinliğini tahmin edemediğim bir uçurum var" şeklinde konuştu.
Glafkos Klerides, Papadouplos'un izlediği politikayı neden saçma bulduğunu ise şu şekilde açıkladı:
"Kofi Annan'ın planına 'evet' dedikleri andan itibaren Türkler; o tutumlarını değiştirip senin hoşuna gidecek başka bir çözüme gitmeyecekler. Eğer sen de bazı başka karşılıklar vermezsen.

Avrupa ve Birleşmiş Milletler (BM); Kıbrıslı Türklerin izolasyonlar içinde kalamayacağını söyledi. Ticaret yapabilmeleri, limanlarını ve havaalanlarını kullanabilmeleri ve kendilerine mali destek verilebilmesi için; bu, aşamalı olarak bir hukuki rejimin tanınmasını gündeme getirecek. Kıbrıslı Türkler meşru bir rejim olarak tanınmayı başarırlarsa, daha iyi bir çözüm yönündeki talepleri, bugün olduğundan çok daha fazla olacak.
Belki de en acı olan; şu anda federasyondan bahsediyorsan bile, meşruiyetleri tanındığı andan itibaren bunu yapamayacak olmandır. Çözümün; bunca yıldır savaştığımız konfederasyon olması gerekecek."

AKEL liderliğini de eleştiren Glafkos Klerides, AKEL'in Annan Planı'yla ilgili aldığı kararı aniden değiştirmesini de yorumlayarak, "Büyük hata buradadır. Çözüm istediğini söyleyen, Kıbrıslı Türklerin kardeşlerimiz olduğunu söyleyen bir partinin; bütün bunları iktidara gelebilmek için feda etmiş olması. Ben inanıyorum ki Polit Büro'nun görüş değiştirdiği o gece; Papadopulos, kendilerine 'bana karşı çıkarsanız istifalarınızı vermeniz gerekecek' dedi ve onlar da iktidarda kalmayı tercih ettiler" ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler