HABER

Kobani olaylarında hatalı olan partiden uzaklaştırılacak

Kobani olaylarında hatalı olan partiden uzaklaştırılacak

HDP, Kobani olaylarına karışan partilileri tespit etmeye başladı. 282 ismi belirleyen HDP bu kişileri partiden uzaklaştırma kararı almaya hazırlanıyor.

6-7 Ekim'de yaşanan Kobani olaylarından sonra HDP parti içinde araştırma başlattı. Eylemleri çığırından çıkarak yağmalama ve kan dökülmeye kadar tırmanmasında hatalı davranan partililer tek tek tespit edilmeye başlandı. Şu ana kadar 282 isim belirlendi ve bu kişilerin partiden uzaklaştırılması yönünde karar alındığı öğrenildi. Akşam'ın haberine göre, HDP yönetiminin Kobani operasyonunda bazı illerin yöneticilerinin de değiştirilmesi gündemde.

Türkiye’nin birçok ilinde 6-7 Ekim’de çıkan olaylarda bazı işyerleri yağmalandı, birçok kamu binası okul yakıldı 50 kişi öldü. Olayların ardından Demirtaş “Sokağa çıkın çağrısı yaparken olayların buralara geleceğini öngöremedik. Bazı eksiklikler oldu” açıklamasında bulunarak özeleştiri yaptı. Olaylarının arkasından parti içinde tırmanmasında hatalı davranan isimlerle ilgili inceleme başlattı.

PARTİDEN UZAKLAŞTIRILACAKLAR

Kobani olayları sonrası akan kandan ve yaşananlardan ötürü en ufak hatası olan parti yöneticilerinin partiden uzaklaştırılacağı bilgisi alındı.
Görevden alınacaklar arasında bazı il ve ilçe başkanlarının da bulunduğu öğrenildi. Kritik illerde görev yapacak parti yöneticilerinin çözüm sürecinde daha hassas davranacak isimlerden oluşması planlanıyor.

İNCELEMEDE 282 KİŞİ BELİRLENDİ

Partide aralarında yöneticiler ve parti üyelerini de bulunduğu 282 ismin belirlendiği belirtildi. Yakın bir tarihte bu kişiler partiden uzaklaştırılacak. Görev değişikliğinin en çok olacağı ilin iseDiyarbakır olacağı ifade ediliyor. Bu isimlerin belirlenmesindeki etken ise Kobani eylemleri sırasında krizi yönetememe olacak.

Geri Dön