HABER

Koç muhalefete yüklendi

AYDIN (İHA) - Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, muhalefete yüklenerek, "'Türkiye'yi küçük Amerika yapacağım' sözü Menderes'e ait değil, CHP'li bir bakana aittir" dedi.

İlde Söke'ye bağlı Savuca Beldesi'nde Fatma-Suat Orhan İlköğretim Okulu'nun temel atma törenine katılan Bakan Koç, zeybeklerin efe oyunları ile karşılandı. Tören sırasında Söke Yavuz Selim Lisesi öğrencilerinden Gonca Kaya isimli bir kız öğrenci Bakan Koç'a bir mektup vererek beldeye çocuklar için oyun parkı yapılmasını istedi.

Temel atma töreninde konuşan Bakan Koç, 01 Ocak 2007 tarihinde yürürlüğe girecek olan Sosyal Sigortalar Kanunu'ndaki değişiklikte, olumsuz bulunan bazı konularda değişiklik yapacaklarını söyledi.

Ülke genelinde bitirilmeyi bekleyen 150 tane kültür merkezi bulunduğunu söyleyen Bakan Koç, AK Parti iktidarından önceki iktidarlar tarafından başlatılan kültür merkezleri hareketinin doğru bir hareket olduğunu, fakat eldeki imkanlar ölçüsünde kültür merkezlerinin yapılması gerektiğini ifade etti. Bakan Koç "Bu kültür merkezleri hareketi doğru, ama elinde ne kadar imkan varsa o kadar yapacaksınız. Hayır bekleyen 150 tane kültür merkezi var. Kırşehir'in bin nüfuslu Akçakent'ine kültür merkezi temeli atılmış. Oraya yapılan kültür merkezine binin üzerinde koltuk sayısı var. Ya bütün vatandaşları doldursan yine boş koltuk kalacak. Yapmıyorum arkadaş. Tabi onu yapmadığım gibi kendi ilçem olan 8 bin nüfuslu Köşk'e de yapmıyorum" dedi.

Bakan Koç, konuşmasının ardından Savuca Beldesi Fatma-Suat İlköğretim Okulu'nun ve Sazlıköy Beldesi'ndeki sosyal ve kültürel tesislerin temelini attı. Daha sonra İncirliova'daki Zübeyde Hanım Anaokulu'nun açılışını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, burada öğrenim gören miniklerle bir süre sohbet etti. Bakan Koç, Köşk İlçesi'nde katıldığı zeytin fidanı dağıtım töreninde ise, kendisine zeytin fidanı hediye edilmesi üzerine, "Benim dikili bir ağacım bile yok" diyerek bu anlamlı hediye ile bir ağacı olacağını belirtti. Atilla Koç'un memleketinde zeybek oynaması da dikkat çekti.

Aydın programı çerçevesinde AK Parti 17. İl Danışma Meclisi toplantısına da katılan Bakan Koç, Türkiye'de bazı şeylerin çok yanlış yayıldığını söyledi ve seçim öncesi tüm partililerin çok dikkatli olmasını istedi.

Bakan Koç, "Menderes dedi ki, laflarından dolayı adamı asmaya kadar götürdüler. Ama bu laf da önemli bir laf. 'Türkiye'yi ben küçük Amerika yapacağım' dedi. 'İşte Amerika'ya öykündünüz' diye başlarlar. Arkadaşlar yeni bir kitap çıktı. Bilgilerinize arz etmek isterim. 'Türkiye'de İlkler'. Bu lafı rahmetli Menderes söylememiş. 1949 yılında Cumhuriyet Halk Parti'li (CHP) Bakan Niyazi Erim söylemiş. Görüyorsunuz, kendileri söylediği laflarla bizi çatıyorlar. Bu hadise bizi 10 kat daha dikkatli olmaya sevk etmeli. Ne Kıbrıs Türkü'nün ne de Türkiye Türkü'nün menfaatine halel getirecek bir şeyi yapmak, ta çocukluğundan beri 'vatan, millet, ezan, hürriyet, demokrasi' diyen insanlara yakışmaz. Zaten biz, size yakışmayan işleri yapmayız. Ama işin içine siyaseti sokup, işin içine Reisicumhurluk ve gelecek seçimleri sokup 'Türkiye'nin menfaatlerini korumuyorlar' diyerek Türkiye'nin menfaatlerini korumayanların sizlere söyleyecek bir şeyi yoktur. Ama sizlerin onlara söyleyecek çok şey var" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön