Koç: Sonuçlar sürpriz olabilir"

Koç: Sonuçlar sürpriz olabilir"

Bursa (AA) - CHP Genel Başkan Adayı Haluk Koç, "CHP'de değişim talebi, bir kişi değişikliği talebi değildir, bir yönetim anlayışı talebidir. Bunu Anadolu'da anlatmaya çalışıyoruz. Çıkabilecek sonuçlar, Ankara'da genel merkez binası içinde sıkışarak, siyaset yapma alışkanlığını sürdürenlere süpriz olabilir" dedi.

Koç, Bursa'da düzenlediği basın toplantısında, 5.5 aydır, "yerinde siyaset" yöntemini uygulayarak Türkiye'yi karış karış gezdiğini ve çalışmalarını bu şekilde sürdürdüğünü, Ankara'da "Elinde kağıt, kalem tutarak CHP kongresine hazırlananların", seçim sonuçları karşısında şaşırabileceklerini söyledi.

Anadolu'nun sıkışmış durumda olduğunu ifade eden Koç, "Anadolu, çözüm arıyor. CHP'liler bir değişim istiyorlar. Sadece CHP'liler değil, demokrasiye inanan herkes AKP karşısında güçlü, seçenek olabilecek bir CHP'yi görmek istiyor. CHP güçlenirse demokrasi kazanır. CHP bu değişimi mutlaka sağlamak zorundadır" diye konuştu.

Koç, bu taleplerini Türkiye'yi dolaşarak hem kurultay delegelerine hem parti üyelerine hem de vatandaşlara anlatmaya çalıştıklarını söyledi.CHP'lilerin baskı altında kalarak, sindirilerek, korkutularak siyaset davranışı geliştiren insanlar olmadıklarını dile getiren Koç, şunları kaydetti:

"CHP'liler, yakın siyasi tarihimizde de örnekleri vardır, partilerinin zora düştüğü dönemlerde, partilerinin önünü açacak kararlara destek vermiş, imza atmış, onay vermiş kimselerdir. Bu kurultay sadece CHP'lileri de ilgilendirmiyor, bütün Türkiye'yi ilgilendiriyor. Ben bu yarışa başlarken, siyasi meşru zeminlerde CHP'lilerin geleneklerine bağlı kalarak bu yarışı sürdüreceğimi söylemiştim. Aynı çizgimi sürdürüyorum. Kurallar içerisinde bu mücadeleyi yürütüyorum. Bugün CHP'nin mutlaka demokrat, özgürlükçü, baskılardan uzak, halkçı, devrimci ve sol çözüm önerilerini, bu kurultayda mutlaka dile getireceğimi ifade ediyorum ve bunların karşılık bulacağına inanıyorum."

CHP'nin kendi parti içi demokrasisini işletecek, demokratik bir tüzüğe mutlaka kavuşması gerektiğini söyleyen Koç, "CHP'de değişim talebi, bir kişi değişikliği talebi değildir, bir yönetim anlayışı talebidir. Bunu Anadolu'da anlatmaya çalışıyoruz. Çıkabilecek sonuçlar, Ankara'da genel merkez binası içinde sıkışarak siyaset yapma alışkanlığını sürdürenlere süpriz olabilir. Benim için süpriz olmayacak" dedi.