HABER

Koca Yusuf'a vefa

Ceyhan Belediyesi Meclis Toplantısı’nda, ‘Cihan Pehlivanı’ olarak bilinen güreşçi Koca Yusuf’un, Bulgaristan’daki baba ocağının aslına uygun restore edilmesine oy birliği ile karar verildi.

ADANA (İHA) - Ceyhan Belediye Meclisi, temmuz ayı toplantısı, meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. Oturumda, ‘Cihan Pehlivanı’ olarak bilinen Koca Yusuf’un, Bulgaristan’daki baba ocağının aslına uygun restore edilmesine ait teklif oylandı. Teklif, oy birliği ile kabul edildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Bulgaristan’da bulunan evin restorasyonu konusunda bir yıldan bu yana girişimlerinin olduğunun belirterek, “Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Mükremin Duygun ve araştırmacı yazar Mecit Sağır, bir hafta boyunca Bulgaristan'da bu konuda inceleme ve araştırma yapmışlar ve Koca Yusuf’un baba ocağının viraneye döndüğünü iletmişlerdi.

Araştırmalarımız sayesinde müracaat edeceğimiz yerleri tespit ettik. Konuyu meclise getirdik Meclisimizde grubu bulunan tüm partilerin tamamının restorasyon çalışması için oy birliği ile kara verdi. Hepsini yürekten kutluyorum” dedi. Sözlü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda Güreş Federasyonu yönetimim kurulu üyeliği görevim de var. Bu açıdan daha da büyük bir anlam kazandı. Arkadaşlarımızın ifadesiyle Cihan Pehlivanı Koca Yusuf’un doğduğu evin neredeyse tamamı yıkılmış. Biz de bu konuda dünyayı titreten Koca Yusuf'un baba ocağını restore etmek istiyoruz. İnşallah o evi restore edip Türk'ün gücünün simgesi olan Koca Yusuf'a layık bir çalışma yaparız.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön