HABER

Kocaeli'de heyelan

Kocaeli'nde aşırı yağış nedeniyle meydana gelen heyelanda, yolun aşağı kısımdaki 3 evin üzerine çöktüğü olayın ardından, tedbir amaçlı 33 evin tahliye edildiği bildirildi.

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Metin Saroğlu, Terzi Bayırı Mahallesi Kale Sokak'ta dün gece aşırı yağış nedeniyle meydana gelen heyelanda eğimli yolun çöktüğü alanda teknik ekiplerle birlikte jeoloji ve jeofizik mühendisleriyle olay yerinde inceleme başlatıldığını bildirdi.

Bölgenin risk altında olduğunu ve 33 binanın tahliye edildiğini kaydeden Saroğlu, şu an itibariyle boşaltılan ve boşaltılması gereken bina olup olmadığı konusunda teknik çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Tahir Akman ise bölgede incelemelerin halen devam ettiğini, sivil savunma ekiplerinin çalışmalarının ardından bölgede altyapı hakkında heyelan değerlendirmesi yapacaklarını ifade etti.

Altyapı çalışmalarıyla ilgili İSU ve İZGAZ ekiplerinin de bölgeye gelip çalışma yaptığını söyleyen Akman, “Tedbirler alındı. Bölgeye konum itibarıyla çalışma makineleri zor girecek. Sivil savunma ekiplerinin çalışmalarının ardından durum tespit çalışması yapılacak. Yıkılan istinat duvarı ve yollar yeniden inşa edilecek.”

Bu arada evleri tahliye edilenlerin bazıları akrabalarına bazıları da Büyükşehir Belediyesi Barınma Evi ile Atış Poligonu'ndaki tesiste barındırılıyor.

Öte yandan heyelanı gören mahalle sakinlerinden Fikriye Demir, yolun sorunlu olduğunu yetkililere 4 gün önce bildirdiklerini öne sürdü. Demir, “Hepimiz evinde akşam telaşı ile uğraşıyorduk. Yol çöküyor dediler. Gündüz ustalar geldi, yolun aralarını zift ile doldurdular. Bizim yol üzerinde arabamız vardı. Arabayı kurtarmaya çalışırken o an gözümün önünde yol aşağı çöktü. Kendi canımız zor kurtardık” dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön