Kök hücreden köfte üretildi

Hollandalı bilimadamları bir inekten aldıkları kök hücrelerden köfte üretmeyi başardı.

Canlı hayvan üretiminin çevreye olan etkisi ve gıda yetersizliği gibi konulara büyük etkileri olması beklenen çalışmayı, Maastricht Üniversitesi'nden Profesör Mark Post ve ekibi yürüttü.İnekten alınan kök hücreler önce kas liflerine, daha sonra ise köfteye dönüştürüldü. Bilim adamları, bir ineğin kas hücrelerinden elde edilen kök hücreleri, laboratuvarda çeşitli kimyasal ve besleyici maddelerle çoğalttı.Üç hafta içinde elde ettikleri bir milyondan fazla kök hücreyi küçük kaplara paylaştırdı. Kök hücreler bu kaplar içinde üremeye devam ederek bir santimetre uzunluğunda ve birkaç milimetre kalınlığında kas liflerine dönüştü. Bu kaplardaki lifler donduruldu ve üretime devam edildi. Yeterli miktarda kas lifi elde edildiğinde ise bu etler bir araya getirildi ve ilk laboratuvar köftesi ortaya çıktı.Maliyeti 300 bin dolardan fazla olan projenin ayrıntılarıyla ilgili profesör Post, "Bu çalışmayı yapmamızın başlıca nedeni, canlı hayvan üretiminin çevre için iyi olmaması ve üretimin talebi karşılamaya yetmeyecek olması" dedi.Kök hücreden üretilen köftenin bugün İngiltere'nin başkenti Londra'da tanıtılması ve tadılması bekleniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
Bilim çok yakında insanıda yaratacak.Bunlar müslümanları yavaş yavaş alıştırma çalışmaları.Müslümanları Allah Allah sesleriyle kandıramayacaklar.
İnsanlık ne kadar basitleşti.bilime evet ama.bilim adına yapılacak sapıklıklara hayır.kıçınızı da yırtsanız bir hayvanın etini elde edemezsiniz.YAPACAĞINIZ SAMANDAN ÖTEYE GİDEMEZ.Hayvanlar doğal dengenin gereğidir.İsteseniz de yok edemezsiniz.
köfte, inek, kuzu da yemeyelim yani? Bari plastikten bir şeyler yapın laboratuar ortamında
Diğer Haberler