"Kokuyu durdurmak için bir şey yapmıyorlar"

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Çiğli ilçesindeki atık su tesisinin çevresinde depolanan arıtma çamurlarının kokusundan şikayetçi olan bölge halkı, soruna çözüm bulunamamasına tepki gösterdi - Ataşehir Mahallesi sakinlerinden Suna Evez: - "Lağımdan beter bir koku. Büyükşehir Belediyesi hiç önlem almadı. Vatandaş şikayette bulunuyor ama kokuyu durdurmak için bir şey yapmıyorlar" - Sasalı Mahallesi sakinlerinden Ercüment Şen: - "Zaman zaman o koku insanları etkiliyor. Nasıl bir tuvalete girdiğinizde acayip bir koku geliyorsa aynı koku"

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Belediyesi Çiğli Atık Su Tesisi'nin çevresinde depolanan arıtma çamurlarından ve kanalizasyon altyapısının yetersizliğinden kaynaklandığı iddia edilen kötü kokuya, tesislerin bulunduğu bölge halkı tepki gösterdi.

Kentte son dönemde etkili olan ve milyonlarca İzmirlinin yaşadığı kent merkezinin birçok yerinde duyulan kötü koku, Büyükşehir Belediyesine ait atık su tesislerinin bulunduğu mahalle sakinlerinin de tepkisine yol açtı.

Atık su tesisinin bulunduğu Sasalı Mahallesi'nde yaşayan 50 yaşındaki Ercüment Şen, kokudan bir hayli şikayetçi olduğunu ifade etti.

Kokunun atık su arıtma tesisinden geldiğini vurgulayan Şen, şunları kaydetti:

"Açıldığından beri böyle. Mahallede muhtar ilgileniyor onu da arayan soran yok. Vatandaş bazı zaman rahatsız oluyor ama bir çözüm üretilemiyor. Başımızda bir insan yok, kimse karışmıyor, kimse ilgilenmiyor. Zaman zaman o koku insanları etkiliyor. Nasıl bir tuvalete girdiğinizde acayip bir koku geliyorsa aynı koku."

Ataşehir Mahallesi'nde oturan emekli 60 yaşındaki Suna Evez, kötü koku nedeniyle evinde kapı ve pencereleri açamaz haline geldiğini söyledi.

Kokuyu 30 yıldan bu yana solumaya devam ettiklerini belirten Evez, "Koku İzmir Büyükşehir Belediyesine ait İZSU arıtmasından geliyor. Lağımdan beter bir koku. Büyükşehir Belediyesi hiç önlem almadı. Vatandaş şikayette bulunuyor ama kokuyu durdurmak için bir şey yapmıyorlar." dedi.