HABER

Kolesterole dikkat

GAZİANTEP (İHA) - Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Diyet Uzmanı Meryem Yılmaz, yüksek kolesterolün damar sertliğine yol açarak, koroner arter hastalıklara neden olduğunu söyledi.

Yılmaz, yaptığı açıklamada, teknolojinin gelişmesiyle birlikte beslenme alışkanlıklarında değişim yaşandığını belirterek, "Yüksek kolesterolden şikayetçiyseniz, beslenme alışkanlığını bir kez daha gözden geçirmenizde, 20 yaşından sonra her 5 yılda bir kolesterol seviyenizi ölçtürmenizde yarar var. 35 yaşından sonra da yıllık check-up kontrolleri ile gerek kalp ve kan dolaşımı fonksiyonları gerekse kolesterol seviyelerinin kontrolü uygun olur" dedi.

Yüksek kolesterol seviyesinin bütün organlarda özellikle de beyinde dolaşım bozukluklarına yol açtığını kaydeden Yılmaz, "Kalıtsal faktörler, beslenme alışkanlıkları, sigara bağımlılığı, diyabet, yüksek tansiyon, şişmanlık ve yetersiz egzersizler yüksek kolesterol için risk faktörleri olarak biliniyor. Uzun süreli yüksek kolesterol seviyeleri damar sertliğine yol açıp koroner arter hastalıklarına neden oluyor. Bununla birlikte yüksek kolesterole bağlı olarak tüm organlarda özellikle de beyinde dolaşım bozukluğu görülebiliyor" diye konuştu.

Yılmaz, yüksek kolesterol şikayeti bulunan hastaların zaman kaybetmeden iç hastalıkları uzmanlarına görülmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön