Komisyon dokunulmazlık dosyalarını görüşecek

Ankara (AA)- TBMM'ye gelen dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili süreç işlemeye devam edecek.

Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Komisyon, 19 Mart Çarşamba günü toplanarak, hazırlık komisyonlarının "Milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasının dönem sonuna bırakılması" kararı verdiği 74 dosyayı ele alacak.

Karma Komisyon, çoğunluğu 22. Dönemde de Mecliste olan milletvekilleriyle ilgili dosyaları ele alacak. Komisyon, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, DTP Grup Başkanı Ahmet Türk'ün de aralarında bulunduğu dosyalarla ilgili, 3 ayrı hazırlık komisyonunun verdiği "milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasının dönem sonuna ertelenmesi" yönündeki raporları üzerinden kararını verecek.

Hakkında dosya bulunan milletvekilleri, yazılı ve sözlü savunmalarını, tıpkı Hazırlık Komisyonlarına olduğu gibi Karma Komisyona da yapabilecek. Komisyon, bu amaçla, dosyası bulunan milletvekillerine gönderdiği yazıda, savunmalarını yazılı veya sözlü olarak yapabileceklerini, kendileri dışında başka bir milletvekilinin de
savunma yapabileceğini hatırlattı.

Öte yandan, Meclis Başkanlığına son iki hafta içinde gelen 67 tezkere için henüz süreç başlatılmadı. Karma Komisyonunun 74 dosya hakkındaki çalışmalarını tamamlaması üzerine, yeni dosyaları ele alması bekleniyor.

Bu dosyalar için AK Parti, CHP ve MHP'li üyeler arasından 5 kişilik hazırlık komisyonu oluşturularak süreç başlatılacak.

AK Parti İstanbul Milletvekili Necat Birinci, son iki haftada gelen 15 dosya ile "en fazla dokunulmazlık dosyası" olan milletvekili. DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın ise 9 dosyası bulunuyor.