Komisyon Samast, Hayal ve Tuncel'i dinleyebilir

ANKARA (ANKA) - Meclis İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde oluşturan ve Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetini araştırmak üzere kurulan alt komisyon çalışmalarına bugün, Trabzon Emniyetinde görevli komiser yardımcısı Özkan Mumcu ile polis memuru Mehmet Ayhan'ı dinledi. Komisyon toplantısında, Dink'in katil zanlısı Ogün Samast ile Yasin Hayal ve Erhan Tuncel'in de dinlenmesi önerisi gündeme geldi. Toplantıda, öneriye ilişkin henüz karar alınmazken, tespit edilen bütün isimlerin dinlenmesinin ardından bu isimlerin ifadelerine başvurulması da gündeme gelecek.

Meclis İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde oluşturulan Hrant Dink Alt Komisyonu çalışmalarını sürdürüyor. Dün eski Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay'ı dinleyen komisyon çalışmalarını bugün, Trabzon Emniyet müdürlüğünde görevli komiser yardımcısı Özkan Mumcu ile polis memuru Mehmet Ayhan'ı dinleyerek sürdürdü.

Basına kapalı yapılan toplantıda, edinilen bilgilere göre, alt komisyon üyeleri, Dink cinayetinin katil zanlısı Ogün Samast ile azmettirici Yasin Hayal ve Erhan Tuncel'in ifadelerine başvurulması önerisi getirdi.

Komisyon toplantısında, cinayetin kilit isimleri Samast, Hayal ve Tuncel'in dinlenmesine ilişkin öneri konusunda karar alınmadığı bildirildi. Ancak, çalışmaların son aşamasında ve bütün isimlerin dinlenilmesinin ardından bu isimlerin ifadesine başvurulabileceği kaydedildi.

KOMİSYONDA BÖCEK TARTIŞMASI
Toplantıda, alt komisyon Başkanı AKP Bursa Milletvekili Mehmet Ocaktan ile CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal arasında "böcek" tartışması yaşandığı öğrenildi.

Ocaktan'ın komisyonda yapılan görüşmelerin basına sızdırıldığını söylediği, Soysal'ın ise toplantıların dinlenebileceği imasında bulunarak "o halde böcek var, çağıralım görevlileri oda aransın" dediği kaydedildi. Ocaktan'ın ise Soysal'a "böcek aramasına gerek yok, toplantıda görüşülenler sızdırılıyor" yanıtını verdiği belirtildi. (ANKA)