HABER

Komisyonda Ali Tatar tartışması

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu askeri ceza ve tutukevlerinde incelemelerde bulunmak üzere alt komisyon kurdu.

Komisyon toplantısında, Deniz Yarbay Ali Tatar’ın intiharıyla ilgili CHP’li komisyon üyelerinin alt komisyon kurulması talebi, komisyon Başkanı Zafer Üskül ile CHP’li üyeler arasında tartışma yarattı.

Üskül Anayasa’nın 138’nci maddesini gerekçe göstererek alt komisyon kurulması talebine karşı çıkarken, CHP’li Ahmet Ersin, Üskül’e “Senin durumuna çok üzülüyorum. Bu komisyonu hadım ettin” diyerek tepki gösterdi. Komisyonda, Tatar’ın intiharı konusunda AKP’li Abdurrahman Kurt’un “Nereden bilelim, haklı nedenle mi intihar etti, yoksa deşifre olanlar intihar etsin talimatı mı var?” şeklindeki sözleri ise CHP’li üyelerin tepkisine neden oldu.

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, komisyon başkanı Zafer Üskül başkanlığında toplandı. Toplantının ardından açıklama yapan Üskül, uzun süredir Çocuk yuvaları, gençlik merkezlerinde inceleme yapmayı düşündüklerini belirtirken toplantıda, bu konuda bir alt komisyon kurulduğunu söyledi. Üskül’ün verdiği bilgiye göre, alt komisyon AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş, AKP Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam, AKP Denizli Milletvekili Mithat Ekici, MHP İzmir Milletvekili Şenol Bal ve DSP İstanbul Milletvekili Ayşe Jale Ağırbaş’tan oluşacak.

-ASKERİ CEZAEVLERİNDE İNCELEME YAPACAK-

Üskül, toplantıda alt komisyon kurulması kararı alınan bir başka konunun da askeri ceza ve tutukevleri olduğunu bildirdi. Askeri cezaevleriyle ilgili öneri Üskül tarafından komisyonda dile getirilirken, alt komisyonda da Zafer Üskül, AKP Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, AKP Konya Milletvekili Kerim Özkul, MHP Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici, CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir yer alacak. Üskül, bir soru üzerine Cezaevleri alt komisyonunca 15 dolayında sivil cezaevinde inceleme yapıldığını söyledi. Askeri cezaevlerinden de şikayetler geldiğini ifade eden Üskül, “Sivil cezaevlerinde nasıl inceleme yapıyorsak askeri cezaevlerinde de öyle inceleme yapacağız” dedi. Üskül, Genelkurmay’la görüşülüp görüşülmediğine ilişkin bir soruya “Komisyonumuz her kararı kendisi alıyor. Nerede inceleme yapacağına kendisi karar verir. Askeri cezaevlerinde de komisyonumuzun kuruluş kanununa göre inceleme yapacağız” karşılığını verdi.

-KOMİSYONDA ALİ TATAR TARTIŞMASI-

Edinilen bilgilere göre komisyonda CHP’li Malik Ecder Özdemir, Ahmet Ersin ve Çetin Soysal, Deniz Yarbay Ali Tatar’ın intiharını gündeme getirerek bu konuda da bir alt komisyon kurulması önerisinde bulundular. Komisyon Başkanı Zafer Üskül, Anayasa’nın 138’nci maddesini hatırlatarak alt komisyon kurulmasına karşı çıkarken, CHP’li üyeler Ali Tatar’la ilgili yürüyen bir dava olmadığını, intihar edince davanın düştüğünü belirterek, “138’nci maddenin arkasına saklanmaya gerek yok” şeklinde tepki gösterdiler.

-“GİZLİ TANIK, İTİRAFÇI TERÖRÜ VAR”-

CHP’li Ersin, Anayasa Mahkemesi’nin 1970’li yıllarda, 1961 Anayasası ile ilgili verdiği bir kararı hatırlatarak “1961 anayasası ile 1982 anayasasının 138’nci maddesi arasında bir fark yok. Karar, anayasasın bir maddesinin diğer maddesini hükümsüz hale getiremeyeceğini öngörüyor. Sahibi belirsiz ihbar mektupları, kurgulanmış öğretilmiş gizli tanıklar, itirafçılara dayanılarak toplumun saygın insanları intihar etmek ya da cezaevine düşürülmek arasında tercihe zorlanıyorlar. Bugün hukukumuzda hukuk adına gizli tanık, kimliği belirsiz ihbarcı terörü var. Özel yetkili savcılardan bazıları kendilerini sonsuz yetkili sanarak kolaylıkla hukuk dışına çıkabiliyorlar. Ve sahibi belirsiz ihbar mektuplarına dayanarak gizli tanıklara beyanlara dayanarak toplumun saygın insanlarını lekeliyorlar. Bu da bir terördür. Bu özel yetkili savcıların uygulamalarının çoğunda insan haklarına hukuka aykırılık var. Bu hususlar insan hakları komisyonunun görevleri dışında değildir. Ali Tatar da uyduruk bir iddiayla gözaltına alınıp tutuklandı. İtiraz üzerine serbest bırakıldı. Özel yetkili savcı bir başka nedenle yeniden tutuklanmasını istedi, adeta inatlaştı. Bu durum merhumu intihara sürükledi. Bu komisyon daha önce Hrant Dink, Şemdinli olayları nedeniyle alt komisyon kurdu. Bu konuda Anayasanın 138’nci maddesine saklanmanız doğru değil” dedi.

-“KOMİSYONU HADIM ETTİN”-

Ersin, Komisyon Başkanı Zafer Üskül’ün Anayasanın 138’nci maddesi konusundaki ısrarı üzerine “Senin durumuna çok üzülüyorum. Bu komisyonu hadım ettin” dedi. Toplantıda Ali Tatar’ın intiharı konusunda AKP’li Abdurrahman Kurt’un “Nereden bilelim, haklı nedenle mi intihar etti, yoksa deşifre olanlar intihar etsin talimatı mı var?” şeklindeki sözleri ise CHP’li üyelerin tepkisine neden oldu. CHP’li Özdemir “Bu iktidarınızın da görüşü” derken AKP’li Mustafa Ataş da Kurt’un sözlerinin kişisel görüşleri olduğunu kaydetti.

-BİBERGAZINA ALT KOMİSYON -

Komisyonda, Tekel işçilerinin eylemi sırasında aralarında milletvekillerinin de olduğu gruba yönelik polis müdahalesi ve biber gazı sıkılması da CHP’li Çetin Soysal tarafından gündeme getirildi. Komisyon toplantısında bu konuda da bir alt komisyon kurulması kararı alındı.

ANKA

Geri Dön