HABER

Komisyonda gerilla tartışması

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın, bölücü terör örgütüne mensup teröristlerden, "Gerilla" diye söz etmesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda tartışmalara neden oldu.

Komisyonda, Dışişleri Bakanlığının 2008 bütçesi üzerindeki görüşmelerde söz alan DTP'li Kaplan, kin, nefret ve duygusallığa dayanan dış politikayla sorunların çözülemeyeceğini savundu.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin şimdi her yerde kabul gördüğünü, Irak yönetimin yüzünü Türkiye'ye döndüğünü iddia eden Kaplan, sağırlar diyaloğu oynandığını ileri sürdü. Hasip Kaplan, şöyle konuştu:

"Son İstanbul Zirvesi ile Washington görüşmeleri sonrası özellikle Baykal'ın 180 derece de dönse Ortadoğu ile ilgili düşüncelerinin değişmesi, bizi bir daha sağduyuya yöneltirken... Irakla ilgili artık stratejik bir plan ve projemizin olması konusunda bir zorunluluğumuz var. Bu aynı zamanda Kafkaslar, Balkanlar, Ortadoğu çerçevesinde su ve enerji politikamızın netleşmesini gerektiriyor. Eğer Türkiye, Kafkaslar'da ve Ortadoğu'da su, enerji politikası ve güvenliği beraber almadığı zaman, salt 4-5 bin gerilla veya 10 bin gerilla veya isyancı veya terörist, adına ne derseniz deyin ama bu çerçevede olayı görmeye çalıştığınız sürece yanlış bir politikaya sahip olursunuz."

AK Parti Ankara Milletvekili Mehmet Zekai Özcan, DTP'li Hasip Kaplan'a sözleri dolayısıyla tepki gösterdi.

Özcan, "Mecliste herkesin yeminine sadık kalması gerekir. Terör örgütü PKK ile arasındaki mesafeyi çok açık belirtmeyen, 'PKK bir terör örgütüdür' diyemeyen veya demeyenlerin, Mecliste bir çözüm bulma arayışları inandırıcı olmaz" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek de Özyürek, Kaplan'ın terör örgütü üyelerine "gerilla" dediğini, Türkiye'de bazılarının PKK'nın terör örgütü olduğunu kabul etmemesinin bu gerçeği değiştirmeyeceğini anlatarakABD ile dünyanın birçok ülkesinin PKK'yı terör örgütü olarak ilan ettiklerini belirtti.

CHP'li Özyürek'in, Türkiye'de ırk ve mezhebe göre ayrım yapılmadığını, ancak konuyu terör örgütünün, "Türkiye'de Türk-Kürt ayrımı yapılıyor" diye gündeme getirdiğini anlatırken, araya girerek laf atan DTP'li Kaplan, "Daha düne kadar Kürt yok... Bize kart-kurt diyordunuz" dedi.MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı ise ekonomik yaptırımların etkili ve caydırıcı olabilmesinin, açıklanmasına bağlı olduğunu ifade ederek, "Ekonomik tedbirler açıklanmadığına göre light tedbirler olduğu, ince ve yumuşak, diyet tedbirler olduğu anlaşılmaktadır" dedi.

AA

Geri Dön