HABER

Komşuların 'inat merdivenleri' görenleri şaşırtıyor

Trabzon'un Çaykara ilçesindeki Akdoğan Mahallesi'nde, komşu olan Hanefi Men ve Şerafettin Yıldız arasında, 10 yıl önce arazilerinde su kaynaklı anlaşmazlık yaşandı. O günden beri birbirleriyle görüşmeyen komşu aileler, yamaçtaki evlerine, aralarında 1 metre mesafe olan 110 ve 87 basamaklı 2 merdiven yaptırdı. Zamanla arası düzelen komşular, şu günlerde ise birbirleriyle görüşse de kendilerine ait merdivenleri kullanmayı tercih ediyor.

Çaykara'nın Akdoğan Mahallesi’nde komşu olan Hanefi Men ve Şerafettin Yıldız arasında, 10 yıl önce dik yamaçtaki sınır arazilerinde, su kaynaklı anlaşmazlık çıktı. Aralarında küslük olup, birbirleriyle görüşmeyen komşu aileler, araç yolu olmayan ve patikadan ulaşım sağladıkları evlerine çıkan 2 farklı merdiven yaptırdı. Aileler, yamaç arazide, aralarında 1 metre mesafedeki merdivenlerle evlerine ulaşıyor. O günden beri birbirleriyle görüşmeyen komşu aileler, yamaçtaki evlerine, aralarında 1 metre mesafe olan 110 ve 87 basamaklı 2 merdiven yaptırdı. Zamanla arası düzelen komşular, şu an birbirleriyle görüşseler de kendilerine ait merdivenleri kullanıyor.

b51ac19446c25c277937634eaea8fca0

‘HERKES KENDİ YOLUNDAN EVİNE ÇIKIYOR’

Yıllar önce yaşanan arazi tartışması nedeniyle ayrı merdiven yaptıklarını anlatan Şerafettin Yıldız, “İki komşu arasında burası sınırdı. Burada hendek dediğimiz yerde bir su vardı ırmak gibi akan. Yüzyıllardır bu su burada. Suyun işgal ettiği yer, bizim arazimiz üzerinde. Zamanla su yüzünden anlaşmazlık çıktı. Burada babadan kalma bir evimiz var. Patika yollardan evimize eskiden geliyorduk. Yaş ilerleyip, gurbetten gelerek, buraya yerleşince evimize gelen yolda merdiven yapmak istedik. Yan komşunun daha önceden merdiveni vardı. Aslında o merdiven bizim de evimizin kapısına çıkıyor; ama aramızdaki anlaşmazlık 'Onların merdivenini kullanırız da büyür' diye kendi arazimizde kendimize ait merdiven yaptık. Şimdi herkes kendi yolundan evine çıkıyor” dedi.

82436d084373ab16ea18504e13f86a4b

'MERAK EDİP SÜREKLİ SORUYORLAR’

Merdivenin, dışarıdan gelen yabancıların dikkatini çektiğini söyleyen Şerafettin Yıldız'ın eşi Hanife Yıldız da “Onlar merdiveni yaptıklarında biz burada yoktuk. İleride kavga olmasın, diye kendi merdivenimizi yaptık. Şimdi kendi merdivenimizden evimize gelip gidiyoruz. Merdivenimiz biraz dik; ama alıştık merdivene. Buraların arazisi zaten hep dik yamaçlardan oluşuyor. Köylüler bu merdivenlerin neden böyle olduğunu biliyor ama buraya gelen yabancılar merak edip sürekli soruyorlar” diye konuştu.

‘BURADA BÖYLE ŞEYLER NORMAL’

İki ailenin komşusu Mehmet Ali Yıldız da “İki aile de yıllardır birbirleriyle konuşmazlardı. Şimdi konuşuyorlar ama iki aile de kendi yerinde merdiven yaptı. Şimdi herkes kendi yerindeki merdiveni kullanıyor. Dışarıdan gelenler soruyor ‘Neden burada çift merdiven var?’ diye; ama bize normal geliyor merdivenler. Çok masraf yaptılar merdivenlere. Biz de arazilerimize çıkabilmek için kendi paramızla merdiven yaptırdık. Ben de sınır komşuma söyledim 'Gel, beraber ortak yaptıralım' diye ama istemedi. Şimdi o da yapmak istese kendi arazisinde diğer taraftan merdiven yapacak. Burada böyle şeyler normal” dedi.

DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 29 yorum
Dik yamaçta toprak zemine 3 katlı ev yap sonra toprak kaydımı otur ağla devlet bize yardım etsin de !!
@chiquita boş boş konuşmuşsun, karadenizi bilmediğin çok belli. Sussan daha iyi olur
@chiquita Sen Karadenizlileri doğudakiler ile karıştırmışsın. Karadenizli ağlamaz , devletten birşey beklemez. Karadenizliler köy yollarını , köprülerini herşeyi kendileri kendi cebinden yaptı ve yapıyor. Zerre kadar bilgin olmadan yorum yapmışsın. O evlerin hepside ya kaya zemine yapılıyor yada kazıklı sistem yapılıyor.
karadenizle özellikle köylere gitmemişsiniz ev yapacak düz yer pek yoktur.mesele dağlık alana ev yapmak değil dere yatağına veya yumuşak toprak alana ev yapılmaz sel ve toprak kayması olabilir
bölgede düz alan olupta yapmasalar, bu yorumuna kesinlikle hak verebiliriz... yanlız coğrafi koşulları belli.... demi karşındaki yerin dibine sokmadan önce bir düşünün yahu bu adamın bir hakkı kalır mı üzerimde diye.
kazık direk ile temel atılıyor.
@chiquita doğudan bahsetmeden besmele çek yobaz devleti soyup soğana çeviren siz değilmisiniz komşuluğun kültürün ne olduğunu bilmiyen geri kalmış kahve köşelerinde vakit geçiren cahil
inat yaptiysa kimse vazgeciremez.karadeniz icin normal
Boş işler.
Geri Dön