HABER

"Konsolosluk açılması şart"

TRABZON (İHA) - Doğu Karadenizli ihracatçılar ve işadamları, 200'e yakın işadamı ve 7 bine yakın Türk vatandaşının faaliyet gösterdiği Rusya'nın Sochi kentinde Türk Konsolosluğu açılmasını istiyor.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan ve Sochi Türk İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Raif Akar, bugün DKİB binasında düzenledikleri basın toplantısında, Türkiye için çok önemli bir potansiyele sahip olan Rusya pazarında önemli merkezlerden biri olan Sochi kentinde bir an önce Türk Konsolosluğu'nun açılması gerektiğini belirttiler. 58. Hükümetten bu konuda destek beklediklerini ifade eden Gürdoğan ve Akar, bugün için 200'e yakın iş adamı ve 7 bine yakın Türk vatandaşının yaşadığı ve faaliyet gösterdiği Sochi kenti ve hinterlandındaki bölge illerinin Türkiye için çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu kaydettiler.

DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, "Bu kadar öneme haiz olan Sochi ilinde işadamlarımızın muhatap olacağı bir konsolosluğun açılmamasını büyük bir kayıp olarak görmekteyiz. Ülkemizden çok uzak mesafedeki ülkelerin, Rusya Federasyonu'nun hemen hemen her ilinde işadamlarına yardımcı olacak dış temsilcilikleri bulunmakta ve karşılıştıkları sorunları bu temsilcilikler kanalıyla kısa sürede çözüme kavuşturmaları nedeniyle de ihracatları her geçen gün katlanarak artmaktadır. Sochi ve civar kentlerde sorunla karşılaşan ihracatçımız bu sorununu çözmek için Moskova'ya kadar gitmek zorunda kalmaktadır. Oysaki, Sochi'de bir Türk Konsolosluğu kurulması için Rus yetkililerce izin verilmesine rağmen çeşitli çıkar hesapları nedeniyle halen fahri konsolosluğun ataması yapılmamıştır. Bu nedenle büyük bir ticaret potansiyelimiz ve 200'e yakın işadamımızın ve 7 bine yakın Türk vatandaşının yaşadığı-faaliyet gösterdiği Rusya Federasyonu'nun Sochi kentinde daimi kadroları ve içinde ticaret müşavirliğinin de bulunduğu tam teşekküllü bir Türk Konsolosluğunun kurulması gerekmektedir. İhracatçılar olarak 58. Hükümetimizin Dışişleri Bakanlığı'ndan Sochi Konsolosluğu'nun müjdesini bekliyoruz" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön