HABER

Konvoy Gazze'den ayrıldı

Gazze'ye 143 araçla insani yardım ulaştıran ''Filistin'e Yol Açık'' konvoyu Gazze'den ayrıldı.

İSTANBUL (A.A) - Gazze'ye 143 araçla insani yardım ulaştıran ''Filistin'e Yol Açık'' konvoyu Gazze'den ayrıldı.

İHH İnsani Yardım Vakfı Basın Danışmanı Salih Bilici, yaptığı yazılı açıklamada, Gazze'de iki gece kalan konvoyun bugün saat 17.00'de Refah sınır kapısından Mısır tarafına geçtiğini, konvoyun sınırda Mısır tarafından yine saatlerce bekletildiğini kaydetti.

Konvoydakilerin otobüslere binerek Kahire'ye doğru harekete geçtiğini ifade eden Bilici, konvoyun kiralanan özel uçakla İstanbul'a döneceğini aktardı.

Bilici, konvoydakilerin Gazze'den gözyaşlarıyla ayrıldığını ve ayrılmadan önce yanlarına Filistin toprağı aldığını belirterek, Filistinlilerin ise uğurladıkları konuklarını yeni bir konvoyla Gazze'ye davet ettiklerini kaydetti.

Gazze'deki fiili Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye'nin konvoyla yakından ilgilendiğini, misafirlerini makamında kabul ettiğini ve Filistin Parlamentosu'nda konvoya hitaben bir konuşma yaptığını dile getiren Bilici, konvoy Gazze'deyken İsrail'in saldırılarına devam ettiğini, gece saatlerinde İsrail uçaklarının sınırı bombaladığını ifade etti.

Bilici, Mısır'ın engel çıkarmaması halinde konvoydakilerin bu gece uçakla İstanbul'a geleceğini, konvoy için Atatürk Havalimanında karşılama töreni yapılmasının planlandığını bildirdi.

Öte yandan, Mısır'ın 11 kişi için tutuklama kararı çıkardığını dile getiren Bilici, konvoy Refah sınır kapısından çıkarken Mısır polislerinin herhangi bir tutuklama girişiminde bulunmadığını, ancak Kahire Havaalanında 11 kişinin tutuklanabileceğinin ifade edildiğini kaydetti.

Açıklamada, İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım'ın, ''Ariş Limanında daha önce gözaltına alınan 7 arkadaşımıza işkence ettiler. Şimdi bu arkadaşlarımızı teslim etmeyeceğiz. Burada kimseyi bırakmadan ayrılmak istiyoruz. Eğer Mısır polisi bizden bu kişileri isterse havaalanında oturma eylemi başlatacağız. Kimseyi teslim etmeyeceğiz'' şeklindeki ifadesine de yer verildi.

Geri Dön