Konya'nın Yunak ilçesinde büyük panik! Gördüğünüzde kaçın!

Konya'nın Yunak ilçesinde sıkça görülmeye başlayan ve et yediği iddia edilen böcek türü paniğe neden oldu.

Konya'nın Yunak ilçesinde büyük panik! Gördüğünüzde kaçın!

Halk arasında; Böğü, Sarı Kız, Sarı Ömer ve et yiyen örümcek olarak bilinen böceğin Yunak'ta çokça görülmeye başlaması üzerine Yunak Kaymakamlığı zehirli olduğu ve ısırdığı yeri çürütmeye başladığı iddia edilen böcekle ilgili uyarılarda bulundu.

İNSANI ÖLDÜREBİLİYOR

Yunak Kaymakamlığının vatandaşlara yaptığı uyarıda, "Genelde Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaşayan Sarı Ömer örümceği, zehriyle bir insanı öldürebiliyor. Özellikle akrep, kertenkele, hatta fare ve kendinden büyük memelilerle bile besleniyorlar. Bu nedenle et parçalarını kolayca kopara biliyorlar. Bir insan eli kadar boyu olan Sarı Ömer örümceği; böcek, kemirgen, kertenkele, yılan gibi canlıların etinden beslenmeyi seviyor. Hatta Sarı Ömer örümceği, akrep bile avlayabiliyor. Sarı Ömer örümceğinin diğerlerinden ayıran en önemli ve tehlikeli özelliği ise saldırgan bir yapıya sahip olması. Güçlü çene yapısına sahip olan Sarı Ömer örümceği, kendisinden büyük canlılara bile saldırmaktan çekinmiyor. Vatandaşlarımızın ve özellikle çocuklarımızın bu böcek türünü gördüğünde ellerine almamaları, uzaklaşmaları ve hemen belediye ekiplerine haber vermeleri rica olunur" ifadelerini kullanıldı.

Böceği görüp öldüren vatandaşlar ilgili kurumlara haber verdiklerini, tedirgin olduklarını ve acilen bir önlem alınması gerektiğini belirtti.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Yanlış Bilgidir..! Lütfen Bu Örümceği gördüğünüzde Öldürmeyin..! İnsana Karsı Hiç bir Agrasif Yaklaşımı Olmayan bir tür, doğanın Dengesini Sağlayan Canlılardan, Genelde Çiyan ve akrep İle Besleniyor. Araştırın Mynet Büyük Vebal Altına Giriyosun
35 yaşındayım kendimi bildim bileli malatyada mevcuttur hiç kimseye zarar verdiğini görmedim
Yanlış haber. Sarı örumcek zehirsizdir ve insanı dost olarak algılayan nadir örumceklerdendir. Kene, bit, akrep, pire, çıyan gibi insana son derece zararlı hayvanları yer. İnsana elini bile uzatsa saldirmaz. Bu link bimere sikayet edilecektir cunku bu hayvanın öldurulmesi kene sayisini cogaltir.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler