HABER

Konya Şeker'den çiftçilere 39 milyon avans desteği

PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, son 2,5 ayda 5 nakit avans dağıtımı yaptıklarını, kısa süre önce verdikleri bayram avansının hemen ardından  39 milyon 282 bin lira tutarındaki 6'ncı nakit avansı dağıtacaklarını söyledi.  İstanbul Sanayi Odası'nın hazırladığı Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2018 Araştırması'na 4 şirketiyle giren Konya Şeker, 15 gün önce üreticiye bayram avansı dağıttı.

Konya Şeker'den çiftçilere 39 milyon avans desteği

KONYA,(DHA)- PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, son 2,5 ayda 5 nakit avans dağıtımı yaptıklarını, kısa süre önce verdikleri bayram avansının hemen ardından 39 milyon 282 bin lira tutarındaki 6'ncı nakit avansı dağıtacaklarını söyledi.
İstanbul Sanayi Odası'nın hazırladığı Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2018 Araştırması'na 4 şirketiyle giren Konya Şeker, 15 gün önce üreticiye bayram avansı dağıttı. Son 2,5 ay içinde 5 nakit avans dağıtımı gerçekleştiren Konya Şeker, 39 milyon 282 bin lira tutarındaki 6'ncı nakit avansını yarın dağıtacak. Ayni ve nakdi avans ödemelerine nisan ayında başlayan Konya Şeker, 2019 -2020 kampanya döneminde şu ana kadar üreticilerine toplamda 282 milyon 617 bin lira ayni ve nakdi avans ödemesi yaparken Konya Şeker ailesinin kooperatif finans sistemi üzerinden sağladığı ekipman ve girdi destekleriyle birlikte kümülatif destek miktarı 510 milyon 835 bin 94 liraya ulaştı. Konya Şeker, geliştirdiği üretimi ve üreticiyi destek sistemiyle ortaklarını iki koldan desteklerken, pancar ve patates gibi ürünlerde sözleşmeli ekim yapan ortaklarına ayni ve nakdi avanslarla destek sağlıyor. Geliştirdiği destek sisteminde ikinci kanalı kooperatif finans desteği olarak organize eden Konya Şeker, bu kanaldan da ortaklarının gerek pancar üretimi gerekse diğer tarımsal faaliyetleri için ihtiyaç duyduğu zirai ekipman ve girdileri de parası, pancar bedeli ödemeleri sonrası tahsil edilmek üzere veriyor. Konya Şeker, iki koldan sağladığı destekle üretici ortaklarının üzerindeki finansman yükünü omuzlarken 2019-2020 kampanya döneminin başlangıcından bugüne kadar bu desteğin hacmi 510 milyon 835 bin 94 liraya ulaştı.
Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker'in, üretici kuruluşu olduklarını hatırlatarak, birinci önceliklerinin üretici olduğunu ifade etti. Konuk, şunları söyledi:
''Bizim birinci önceliğimiz üreticinin gücüne güç katmak. Daha çok üretmesini, üretirken karşılaştığı zorlukları dayanışmayla üretimine zeval gelmeden aşmasını sağlamaktır. Bir şahıs şirketinin, bir sermaye şirketinin başarı ölçütü kârlılıktır. Bizim başarı ölçütümüz ise tarladaki üretimin aksamadan sürmesi, üreticimizin ekerken de, biçerken de, sökerken de bir başına, desteksiz kalmaması ve en önemlisi emeğinin karşılığını almasıdır. Bizim için ticari bilançonun pozitif sonuçlanması, gelecekte üreticinin daha çok üretmesi için kurumumuza yeni imkânlar ve kabiliyetler kazandıracak olmasından ibarettir. Başkaları için ticaret, sanayi daha çok kazanmak için amaç, bizim için ise yatırımlar, sanayi, ticaret üreticimizin daha çok üretebilmesi, ondan da öte üretmeye devam edebilmesi için araçtır. Bu yaklaşımın, yani üreticinin ürününe ürün katmak için çalışmanın sonucu ortadadır. Konya Ovası'na dikilen 45 tesis, o yaklaşımın eseri, şeker pancarının yanına eklenen ayçiçeğinden, mısıra, arpadan, buğdaya, patatesten süte, besiye 26 kalem tarımsal ürün üreticinin daha çok üretmesi için yapılan çalışmanın sonucudur. 50,8 milyon liradan 2,26 milyara ulaşan ürün alımı şahıs ve sermaye şirketleriyle farkın farkıdır. Ülke ekonomisi 20 yılda yaklaşık 2,5 kat büyürken Konya Şeker üreticisinin ekonomisini 44,4 kat büyüten bu kurumun kâra kâr katmak yerine üreticisinin gücüne güç katmak için çalışmasıdır.''
2,5 ay gibi kısa sürede 6'ncı nakit avansı dağıtacaklarını ifade eden Konuk, ''Biz halden anlayan ve hayatın içinde olan bir şirketiz. Bunun gereğini de yerine getiriyor ve şartlar ne olursa olsun üreticimizi, üretimi destekliyoruz. Konya Şeker’in tarafı da yeri de bellidir. Biz üreticinin, üretimin yanında, üretimi zorlaştıran her şeyin, zorlukların, yoklukların karşısındayız. Üreticinin önüne çıkan zorlukları kolay kılmak, üretmek isteyenin yoklukla imtihanında yokluğu yok etmek bizim işimiz. Bizim kurumumuz yıllardır bunu yaptı. Bugün yapıyor, yarın da yapacak. Biz ekonomik şartların zorladığı zor zamanlarda sütre gerisine saklanan, var zamanlarda sahneye çıkan bir kurum değiliz. Zorlukları biz yüklenir, üreticimizi naçar, tarladaki ürünü sahipsiz bırakmayız. Nitekim piyasada nakidin dönmediği bir dönemde sadece 2,5 ay gibi kısa bir sürede altıncı nakit avans ödemesini yapıyoruz. Konya Şeker Ailesi iki koldan verdiği destekle üreticisini tarlada, tapanda, bağda, bahçede, yaylada, merada yalnız bırakmıyor. Desteksiz bırakmıyor. İki koldan üreticimize verdiğimiz destekle üreticimizin omuzundan aldığımız finansman yükünün boyutu bu sene bugüne kadar yarım milyar liraya ulaştı. Paranın maliyetinin yüksek olduğu bir dönemde yarım milyar TL’nin üzerinde bir destek bizim şirketimizin ve kooperatifimizin önceliğinin ne olduğunun da net ifadesidir. Bu bir kararlılığın, bir duruşun göstergesidir. Konya Şeker’in büyüme stratejisi büyüyerek büyütmektir. Konya Şeker’i tüm iktisadi işletmelerden ayıran en önemli özelliği halden anlaması, anlamakla da kalmayarak üstüne düşenin gereğini ihtiyaç anında ve ihtiyaç duyulduğunda yapmasıdır'' diye konuştu.
FOTOĞRAFLI

Konya Şeker'den çiftçilere 39 milyon avans desteği

Geri Dön