HABER

Konyalı genç koronavirüs sitesi kurdu, büyük ilgi gördü!

Konyalı genç koronavirüs sitesi kurdu, büyük ilgi gördü!

Konya'da yaşayan 18 yaşındaki lise öğrencisi Burhan Talha Özdemir, koronavirüs salgını için yeni bir site kurdu. 17 yaşındaki Avi Schiffmann'ın kurduğu nCoV2019live gibi günlük koronavirüs verilerinin takip edilmesini sağlayan siteyi, sadece bir haftada 150 bin kişi ziyaret etti.

Koronavirüs salgınıyla birlikte hayatımıza birçok yeni internet sitesi de girdi. Daha önceleri en çok ziyaret ettiğimiz siteler, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarıyken, salgınla birlikte bu sitelerin yerini koronavirüs verilerini yayınlayan siteler aldı. Bu anlamda henüz 17 yaşında olan Avi Schiffmann ise kurduğu nCov2019live internet sitesi ile en çok tıklanan koronavirüs sitelerinden biri oldu. nCov2019live internet sitesinin benzeri, ülkemiz topraklarından da çıktı.

KONYALI GENÇTEN KORONAVİRÜS TAKİP SİTESİ

Konya'da yaşayan 18 yaşındaki Burhan Talha Özdemir, koronavirüs salgınının anlık takip edilmesi için bir internet sitesi kurmaya karar verdi. Bu kararla yola çıkan Özdemir, arkadaşlarından da destek alarak sitenin fikir ve tasarım aşamasını 5 günde tamamladı ve 'viruslivemap.com' adında yeni bir site kurdu. viruslivemap.com sitesi 1 haftalık macerasında şaşırtıcı bir sonuç aldı. Zira, site sadece bir haftada 150 binden fazla ziyaretçiyi ağırladı.

Viruslivemap

YURT DIŞI ZİYARETÇİ TRAFİĞİ BÜYÜK

Rakamların tamamının Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) verilerinden alınarak siteye aktarıldığını ve sürekli güncel tutulduğunu ifade eden Özdemir, siteye sadece Türkiye'den değil, dünyanın birçok ülkesinden COVID-19 ile ilgili bilgi almak için girenler olduğuna dikkat çekti. 18 yaşındaki lise öğrencisine göre özellikle ABD, Çin ve Rusya'dan siteye büyük bir trafik geliyor.

REKLAM ALMAYI DÜŞÜNMÜYOR

18 yaşındaki gencin kurduğu koronavirüs sitesi şimdilik sadece İngilizce olarak hizmet veriyor. Ancak Özdemir'in söylediğine göre ilerleyen zamanlarda çeşitli dil seçenekleri siteye eklenecek. Genç, koronavirüs salgınının bir an önce bitmesini de diliyor. Siteye reklam almayı ise düşünmüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
İlginç bir haber, zira bu "kurulduktan sonra 1 haftada 150bin ziyaretçi aldı" cümlesi fena halde balon. insanlar yeni kurulan sitelere binlerce lira/doviz harcıyor ancak 4-6 ayda ancak belirli bir sonuç alabiliyor. Bir de haberde kendi çalışması gibi gösteriliyor, bu kullanılan tasarım Quixlab'ın 29 dolarlık hazır tasarımı. Sayfa kaynağına sağ tıklayıp style.css linkine tıklarsanız bunu görürsünüz, sayfanın altından silmişler ama buradakini unutmuşlar. Ben de bir yazılımcıyım ve çevremde kaç tane yazılımcı varsa bundan kullanıyor. Bu arkadaşı özel yapan şey nedir anlayamadım?
@borak_1994_scrze Bırakın artık ben şuyum ben buyum padişah ayaklarını bir şeyi yapmak için illa yazılımcı olmak profesör olmak gerekmiyor Allah sana akıl vermiş neye ihtiyacın varsa yaparsın bu aklı istediğin gibi kullanırsın kimseyi kısıtlamaya engellemeye kimsenin hakkı yoktur bu ülkede güzel şeyler de olucak siz ne kadar engellemek istesenizde olucak sana değer verilmesini istiyorsan üreticen kardeşim başkalarını eleştirmekle elinize hiçbir şey geçmez bana göre çok özel bir site olmuş çünkü elini taşın altına koymuş bir ürünü var en azından başarılarının devamını diliyorum.
siteye girişte 10 tl bağış istiyor Fakat siteye Reklam almıyor?? Bu ne Perhiz, Bu Ne Lahana Turşusu..
Yorum yapan dangalaklar; Bir tanesi Quixlab dan hazır tasarım diye çarpıtma yapmış. Diğeri bağıştan bahsetmiş... 1. "bootstrap temaları" kullanmayan yazılımcı mı kaldı ? Hepimiz ön kısımda hazır taslaklar kullanabiliyoruz.. ki; yazılım arka kısım kodlamaktır. Kaldı ki burada kimin ne programladığından size ne embesil herifler!! sizin aklınıza böyle bir fikir geldi mi ? Sen o 29 Dolarlık temayı al bakalım kendi kendine backend(arka kısım) kodlanıyor mu !! 2. Reklam zorunlu kazanç yöntemidir. Ve kullanıcıları zora koşar. Bağış ise isteğe bağlıdır. Bu ayrımı da mı yapamadın gerizekalı...
Geri Dön