HABER

Kooperatif mağdurlarından intihar eylemi

Kayseri'de, kooperatif aidatlarının artırılmasını protesto eden üyelerden 11'i inşaatın çatısına çıkarak intihara kalkıştı.

Kooperatif mağdurlarından intihar eylemi

KAYSERİ (İHA) - Cami Kebir Mahallesi Zihniye Baykan Mahallesi'nde bulunan 304 üyeli bir yapı kooperatifinin genel kurulunda, 8 blok 316 dairenin yapımı konusu görüşüldü. Genel kurul toplantısında üye aidatlarının 450 TL'den 600 TL'ye çıkarılması kararı üyeleri çılgına çevirdi. Dairelerin toplam maliyetinin 45 bin TL'den 80 bin TL'ye çıkmasını protesto eden üyelerden 11'i, apartmanın çatısına çıkarak intihar girişiminde bulundu. Apartmanın etrafında itfaiye ekipleri tarafından hava yastığı açılırken, polisler geniş güvenlik önlemi aldı. Emniyette görevli bir psikolog da intihara girişen üyeleri ikna etmek için uzun süre uğraşı. Açtıkları pankartlarla sloganlarını sürdüren üyelerinin çatı kenarına çok yaklaşması tehlikeye davet çıkardı. Apartmanın çevresinde toplanan üyeler ve intihara kalkışan 11 kişinin yakınları, kooperatif başkanı Muhlis A.'yı suçlayarak, "Kooperatife üye olanların hepsi asgari ücretle geçinen insanlar. Aidatların 450 TL'den 600 TL'ye çıkarılması bizi aç bırakmak demektir. Biz bu paraları nasıl ödeyeceğiz? Nasıl geçineceğiz?" diye tepki gösterdi.

Üç yıllık evlerinin balkon ve iç kısmında büyük çatlak meydana geldiğini söyleyen bir üye, "Biz nasıl öderiz bunu. Allah aşkına indirsinler bu aidatı" dedi.

Üyeler, "Vali buraya, Özhaseki buraya" şeklinde sloganlar atarak, intihar girişiminde bulunanlara destek verdi.

Polisin uzun uğraşları sonrasında ikna edilen üyeler çatıdan indirildi. Olayla ilgili 11 kişi gözaltına alındı. Yetkililer, olayla ilgili soruşturmanın başlatıldığını bildirdi.

Geri Dön