KoPilot hizmeti yürürlüğe girdi

İstanbul (AA)- Acelesi olan ve trafikte bunalan sürücülerin, bir telefonla gidecekleri noktaya en kısa sürede ulaşmalarını sağlamayı hedefleyen "KoPilot-Yol bilgisiyle yönlendirme" hizmeti başlatıldı.

Bilişim şirketi Smilt tarafından trafik sorunuyla baş edebilmesi için geliştirilen proje, sürücüleri en açık güzergaha yönlendirerek gidecekleri yere en kısa sürede ulaşmalarını sağlıyor.

"KoPilot" hizmetinden yararlanmak isteyen sürücülerin "757 1234" numaralı telefonu aramaları ve karşılarına çıkacak uzmana, bulundukları yeri ve nereye gitmek istediklerini söylemeleri gerekiyor.

"KoPilot" sisteminde 7 gün 24 saat bilgi veren görevliler, anlık trafik yoğunluğunu değerlendirerek, sürücüye en açık güzergah bilgisini aktarıyor.
Ayrıca, arayanlara gidilecek güzergah hakkında tahmini varış süresi, ortalama hız, yol uzunluğu ve çok yoğun olan mevki bilgileri de iletiliyor. Talep etmesi halinde alternatif bir güzergah bilgisi de sürücüye sunuluyor.

"KoPilot" hizmetinden ilk aşamada Turkcell ve Vodafone aboneleri faydalanabilecek. Alınan hizmet, faturalı hatlar için 10 saniyesi 2 kısa mesaj, kontörlü hatlar için 10 saniyesi 4 kontör olarak ücretlendiriliyor.