Köprü geçişi ucuzluyor

Köprü geçişi ucuzluyor

Ulaştırma Bakanlığı, köprü geçiş ücretlerini indiriyor. Otomobil, motosiklet, kamyonet ve minibüslerin köprü geçiş ücreti 3,75 YTL'den 3,25 YTL'ye çekilecek.

Alınan bilgiye göre, köprü geçiş ücretlerinin kaldırılması beklenirken, Ulaştırma Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün kontrolündeki İstanbul Boğaz Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ndeki geçiş ücretlerinde indirim yaptı. Bakanlığın hazırladığı yeni tarifeler, kısa süre içinde uygulamaya girecek.

Eylül 2006'da zamlanan köprü geçiş ücretlerine Nisan 2007'de indirim yapılmıştı. Yeni tarife ile şoförler yüzde 11 ile yüzde 13 arasında daha düşük ücret ödeyecek.

İŞTE YENİ ÜCRETLER

Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, 3,75 YTL olan iki akslı ve aks aralığı 3,20 metreden küçük olan otomobil, motosiklet, kamyonet, pikap, jeep, ambulans, cenaze aracı, küçük ve büyük otobüs ile kamyon geçiş ücretlerinde yüzde 13,33 oranında indirim yapıldı. Söz konusu araçlar yeni tarife uyarınca 3,25 YTL'ye köprüleri kullanacak. 3 akslı otobüs, kamyon ve treyler ücretleri de yüzde 11,11 indirimle 9 YTL'den 8 YTL'ye düşürüldü. 4-5 akslı her türlü aracın geçiş ücreti de yüzde 9 oranında indirimle 22 YTL'den 20 YTL'ye indi.

Yeni tarifeye göre 6 ve daha fazla akslı her türlü aracın geçiş ücreti yüzde 10,7 oranında indirimle 28 YTL'den 25 YTL'ye düştü. Ulaştırma Bakanlığı kaynakları, yeni tarifelerin kısa süre içinde uygulamaya gireceğini bildirdi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın, indirime ilişkin kararı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le birlikte Romanya'ya gitmeden önce imzaladığı öğrenildi. 1 Eylül 2006 tarihinde zam yapılan köprü geçiş ücretlerine Nisan 2007'de indirim yapılmıştı.

Nisan ayında otomobil, kamyonet, pikap, minibüs gibi araçların geçiş ücreti 4 YTL'den 3,75 YTL'ye, kamyon ve otobüslerin geçiş ücretleri 10 YTL'den 9 YTL'ye, 4-5 akslı otobüs, kamyon ve TIR'ların geçiş ücreti 30 YTL'den 25 YTL'ye, 6 akslı ve daha fazla araçların geçiş ücreti de 35 YTL'den 28 YTL'ye indirilmişti.

İHA