Köprü ve otoyollarda yarın iş yavaşlatılacak

İSTANBUL (İHA) - KESK'e bağlı Yapı-Yol Sen 12 Mart Çarşamba günü Tapu ve Kadastro Müdürlükleri, Bayındırlık İl Müdürlükleri ve İller Bankasında "iş bırakma", İstanbul Kurtköy ve Mahmutbey gişeleri ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde ise ikişer saatlik "iş yavaşlatma" eylemi yapacağını duyurdu.

Sendikanın resmi web sayfasında yayınlanan açıklamaya göre sendika üyeleri yarın Bayındırlık ve İskan Bakanlığına bağlı iş yerleri ile köprü ve otoyollarda iş bırakma ve iş yavaşlatma eylemleri yapacak.

İş yavaşlatma eyleminin özellikle İstanbul'da etkili olması bekleniyor. İstanbul'da Kurtköy gişelerinde 10.00-12.00, Mahmutbey gişelerinde 12.00-14.00, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde 14.00-16.00 saatleri arasında iş yavaşlatılacak.

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul ve Yapı-Yol Sen Genel Başkanı Haydar Arslan, eylemin gerekçelerine ilişkin olarak Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde saat 15.00'de basın açıklaması yapacak. Ankara'da da yarın saat 11.00'de Bayındırlık ve İskan Bakanlığı önünde basın açıklaması gerçekleştirilecek.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı bünyesinde çalışanlara yönelik olarak ek ödeme taslağının ve fiili hizmet zammının yasalaşmasını, çalışanlara döner sermayeden pay verilmesini, ücretlerin iyileştirilmesini talep eden Yapı-Yol Sen, ayrıca İller Bankasının kapatılmamasını, köprü ve otoyolların özelleştirilmemesini ve ücretsiz hale getirilmesini, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nın ise geri çekilmesini istiyor.