HABER

Koreler arası askeri iletişim hattı tamir edildi

Koreler arası askeri iletişim hattı tamir edildi

SEUL (AA) - Kuzey Kore ile Güney Kore'nin batısında bulunan askeri iletişim hattı tamamen onarıldı.

Yonhap ajansının haberine göre, Güney Kore ile Kuzey Kore arasında geçen ay düzenlenen ve uzun yıllar sonra ilk kez gerçekleştirilen askeri görüşmeler çerçevesinde faks ve telefon bağlantıları tamamen restore edildi.

Güney Kore Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, iki Kore'nin batısında yer alan bölgedeki askeri iletişim hattının yeniden kurulduğu belirtildi.

Adı açıklanmayan bir bakanlık yetkilisi, "Batı iletişim hattının, Panmunjom Deklarasyonu'nun uygulanmasına yönelik çabaların bir parçası olarak tamamen tamir edilmesi ve normal hale getirilmesi, her iki Kore'nin, gerilimi azaltma ve güven inşa etme çabalarına pratik olarak katkıda bulunacak." ifadelerini kullandı.

Güney Kore'nin, iletişim hattının tamir çalışmaları için Kuzey Kore'ye, fiberoptik kablo ve faks makineleri gibi gerekli ekipmanlar sağladığı kaydedildi.

Diğer yandan Güney ve Kuzey Kore arasındaki askeri gerginlik nedeniyle 2011’de kapatılan ve 2013’teki büyük bir yangınla tamamen kopan doğudaki hattın da yeniden kurulmasının planlandığı bildirildi.

Kuzey Kore'nin, 2016'da, Güney Kore'nin ortaklaşa işletilen Kaesong sanayi bölgesini kapatmasının ardından kestiği telefon hattı, iki ülke arasında başlayan diplomatik yakınlaşma neticesinde ocak ayı başında yeniden açılmıştı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, 27 Nisan'da iki ülke sınırında yer alan Panmunjom Ateşkes köyünde bir araya gelmişti.

İki lider, tarihi zirve sonunda yayınladıkları ortak açıklamada, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan tamamen arındırılması ve mevcut ateşkesin kalıcı bir barış anlaşmasına dönüştürülmesi için görüşmelere başlama konusunda anlaşmaya varıldığını belirtmişti.

Açıklamada, "İki lider 80 milyonluk Kore halkının ve tüm dünyanın önünde Kore Yarımadası'nda bundan böyle savaş olmayacağını ve yeni bir barış devrinin açıldığını resmen ilan eder." ifadeleri yer almıştı.

İki ülke saldırmazlık taahhütlerine bağlılıklarını teyit ederek birbirlerine karşı güç kullanmayacaklarını, karşılıklı silahsızlanmayla askeri gerilimleri sonlandırarak aralarında barışı pratik olarak tesis edeceklerini vurgulamıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön