HABER

Kırım Köprüsü'nde korkunç patlama! Alevler metrelerce yükseldi, yol yıkıldı... Ukrayna'dan açıklama: Bu başlangıç

Rusya-Ukrayna savaşının devam ettiği günlerde bu sabah yaşana olay şoke etti. Stratejik olarak büyük öneme sahip olan Kırım'daki Kerç Köprüsü'nde sabah saatlerinde patlama meydana geldi. Rusya'dan yapılan açıklamada, köprü üzerindeki bir yakıt tankerinde patlama olduğunu bildirdi. Ukrayna tarafından gelen bilgilere göre ise köprünün, ordu tarafından vurulduğu bildirilirken, bunun bir "başlangıç" olduğu ifade edildi. Putin, olay sonrası bilgilendirilirken patlamada 3 kişi hayatını kaybetti.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş aylardır devam ederken bu sabah yeni ve korkunç bir gelişme yaşandı. Rusya’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım’ı, Rusya topraklarına bağlayan ve Kerç Boğazında yer alan Kırım Köprüsü’nde sabah saatlerinde büyük patlama meydana geldi.

STRATEJİK OLARAK ÇOK ÖNEMLİ

2018’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından açılan stratejik öneme sahip 19 kilometrelik köprüde trafik akışı durduruldu. Köprünün demir yolu hattının yanındaki karayolunda ise çökme meydana geldi.

yyw

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Rusya Acil Durumlar Bakanlığına bağlı ekipler alevlere müdahale ederken, patlamanın demir yolundaki yakıt dolu tanklardan birinde çıkan yangından kaynaklandığı aktarıldı. Olayın saldırı olup olmadığı yönünde soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Fehl1KQWYAAdkcW

RUS MEDYASI: YAKIT TANKERİ PATLADI

Alevlerin metrelerce yükseldiği olaya ilişkin Rus medyası, petrol yüklü bir trendeki tankerlerde patlama olduğunu aktardı. Rus haber ajansı RIA, petrol yüklü bir tankerin köprü üzerinde patladığını duyururken Ukrayna medyası ise bir patlamanın meydana geldiğini bildirdi.

FehRgXZWIAEgoyH

'UKRAYNA ORDUSU VURDU' İDDİASI

Sosyal medyada yer alan bilgilere ve görüntülere göre Ukrayna ordusunun, köprü üzerindeki demir yolunu ve bir bölümünü vurduğu öne sürüldü. Ulaşılan görüntülere göre, köprüde ciddi hasar meydana geldi.

UKRAYNA: BU BAŞLANGIÇ

Patlamanın yankıları sürerken Ukrayna Cumhurbaşkanlığı danışmanlığının yaptığı açıklama tüyler ürpertti. Ukrayna, "Kırım köprüsü patlaması başlangıç. Yasal olmayan her şey yok olmalı" açıklamasını yaptı.

FehkClYXkQEaGkM

PUTİN'İN DOĞUM GÜNÜNE GÖNDERME

Ukrayna Güvenlik Konseyi Başkanı Oleksiy Danilov, köprünün yandığı anların görüntülerini doğum günü kutlaması şarkısını söyleyen bir kadının fotoğrafıyla yan yana ve "Günaydın Ukrayna!" notuyla paylaştı. Putin'in dün kutlanan doğum gününe bu şekilde göndermede bulunan Danilov, ayrıca "Herkes doğum gününde bu kadar pahalı bir hediye almıyor" sözleriyle de Putin'i öfkelendirecek bir açıklama yaptı.

KREMLİN: PUTİN BİLGİLENDİRİLDİ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov patlamaya yönelik yaptığı açıklamada, "Kırım Köprüsü’ndeki durum ile ilgili Rusya Acil Durumlar Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı raporları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Başbakanı Mihail Mişustin’e sunuldu" dedi.

PATLAMADA 3 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Rusya Soruşturma Komitesinden yapılan yazılı açıklamada ise, "Olayda ilk bilgilere göre 3 kişi hayatını kaybetti. Bunlar büyük ihtimalle patlayan kamyonun yanında ilerleyen bir aracın içerisindeki yolculardı. Şuan biri kadın diğeri erkek olan 2 kişinin cansız denizden çıkarıldı. Kimlik belirleme çalışmaları devam ediyor. Rusya Soruşturma Komitesi, kamyonun sahibi ve kamyon hakkında bilgilere ulaştı. Aracın rotası ile ilgili belgeler incelenirken, kamyon sahibinin Krasnodar bölgesinin bir sakini olduğu belirlendi" denildi.

HÜKÜMET KOMİSYON KURDU

Kırım Köprüsü’ndeki patlamanın ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hükümete komisyon kurulması yönünde talimat verdi. Rus hükümet kabinesinin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Rusya Başbakan Mihail Mişustin, Kırım Köprüsündeki olayın nedenlerini belirlemek ve sonuçlarını ortadan kaldırmak için bir hükümet komisyonu oluşturulmasına ilişkin kararnameyi imzaladı" denildi.

"SORUŞTURMA TAMAMLANINCA ONARIM ÇALIŞMALARI BAŞLAYACAK"

Rusya’nın atadığı Kırım Valisi Sergey Aksyonov ise aldıkları tedbirlerle ilgili yaptığı açıklamada, "Kırım ile Rusya arasında bağlantı için araçlara yönelik alternatif yollar açıldı" dedi. Köprüdeki yangının söndürüldüğünü aktaran Aksyonov, köprüde onarım çalışmalarının soruşturmanın tamamlanmasının ardından hemen başlayacağını söyledi.

ZAHAROVA’DAN KİEV’E TEPKİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da patlamanın ardından Ukraynalı yetkililerden gelen açıklamalara tepki gösterdi. Zaharova Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, "Kiev rejiminin sivil altyapının yıkımına verdiği tepki, onun terörist özünü gösteriyor" dedi.

Öte yandan Rusya Acil Durumlar Bakanlığından patlamanın ardından yapılan ilk çıklamada, patlamanın demiryolundaki yakıt dolu tanklardan birinde çıkan yangından kaynaklandığı belirtilmişti

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler