Korkunç kazadan önce uyarmış: Çok yorgunuz bizi göndermeyin!

İzmir’de geçen pazartesi günü 112 Acil Servis ekibinin hasta naklinden dönüşünde paramedik Esma Başkurt’un ölümüyle sonuçlanan kazada, ambulans sürücüsü 24 yaşındaki Hazal Meral’in, Şakran ile Torbalı arasındaki 110 kilometrelik mesafeyi gidip dönmek zorunda kalacakları hasta nakli öncesinde 112 Komuta Merkezi’ne “Bugün çok yorulduk. Bizi oraya göndermeyin” dediği ortaya çıktı.

Sağlık camiasında büyük üzüntüye neden olan İzmir’deki kaza, geçen pazartesi sabaha karşı saat 03.22’de meydana geldi. 24 yaşındaki Hazal Meral’in kullandığı ambulans, İzmir-Çanakkale Karayolu üzerinde bir kamyona arkadan çarptı. Çarpmanın etkisiyle sürücü Meral ve Sema Öksüz araçtan fırladı. Sağ tarafta oturan 24 yaşındaki Esma Başkurt ise hayatını kaybetti. Meral, 112 Acil Servis Komuta Merkezi’ni arayarak yardım istedi. İhbar üzerine gelen sağlık çalışanları, meslektaşlarına ilk müdahaleyi yaptı.

"SİZDEN BAŞKA GİDECEK KİMSE YOK"

Gazete Habertürk'ten Mert Neşet Muslu'nun haberine göre, kamyona arkadan çarpan ambulansın sürücüsü Hazal Meral’in, Şakran ile Torbalı arasındaki 110 kilometrelik mesafeyi gidip dönmek zorunda kalacakları hasta nakli öncesinde 112 Komuta Merkezi ile görüşerek, “Bugün çok yorulduk. Bizi oraya göndermeyin” dediği ortaya çıktı. Meral’in tüm ısrarlarına rağmen komutadaki kişinin “Sizden başka gidecek kimse yok” diyerek ambulansın yola çıkmasını istediği öğrenildi.

SON FOTOĞRAF

Kazada yaşamını yitiren Esma Başkurt ile yaralanan Hazal Meral ve Sema Öksüz’ün gün boyunca 15’e yakın vakaya gittiği belirtildi. 3 genç kadından oluşan ekibin, kazadan saatler önce gittikleri Çiğli Eğitim Bölge Hastanesi’nde çektikleri son fotoğraflarını sosyal medyada paylaştıkları görüldü.

"GEREKSİZ YERE HASTA SEVKİNE GÖNDERİYORLAR"

Türk Sağlık Sen İzmir 1 No’lu Şube Yönetimi adına konuşan Murat Kazan, 112 ambulanslarının gereksiz yere üst üste hasta sevkine gönderildiğini söyleyerek, bu durumun devam etmesi halinde yeni kazaların yaşanabileceği uyarısında bulundu. Kazan, şunları dedi:

“Yönetimdeki arkadaşlarımız, kazada yaralananları da ziyaret etti. Hazal, onlarla olan konuşmasında da komuta merkezine ‘çok yorgun olduklarını ve vakaya gitmek istemediklerini’ söylemiş. 112 ambulansları gereksiz yere hasta sevkine gönderiliyor. Gün içerisinde bir istasyon hiç sevke gitmezken, başka bir istasyon günde 7-8 sevke gitmek zorunda kalabiliyor. 112, gereksiz hasta sevkleri nedeniyle, amacı dışında kullanılıyor. Üst üste sevklere giden arkadaşlarımız, çok yorgun olmalarına rağmen mesailerine devam etmek zorunda kalıyor.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 52 yorum
ÖNÜNE GELEN DEĞİL İYİ SÜRÜCÜLERE AMBULANS VERİLMELİDİR .24 YAŞINDAKİ KADIN NE ANLAR AMBULANS KULLANMAKTAN .
@bizedogrugerekli_2017 sizin gibi insanlar varken susmak gerçekten en iyisi bıktım artık bu cahil insanlar sürüsünden
Beyinsiz, yorgunluktan bitmiş ve amacı acil müdehale olan ambulansı, kryfe keder hasta sevki için kullanıp, 110 km öteye yollayan beyinsizler demek seninle aynı fikirde. Oksijen israfı. Kızların anası ağlamış gün içinde, daha az çalışmış ambulansı yollamak yerine bu kızcağızın canı çıkmışken yollayan sistem kahrolsun.
@bizedogrugerekli_2017 ; Önüne gelen derken , o insanlar gün içinde 15'e yakın vakaya gitmişler. Erkek sürücüde olsa dayanamazdı. Kadınları horr görmeyin
@bizedogrugerekli_2017 ÇOK REZİLSİN, YAZMADAN ÖNCE OKUMAYI ÖĞREN. ALGIN ZAYIFSA 40 YAŞINDA OLSAN ÖĞRENMEZSİN.
@cem_hakan1975 göreve gidiyor diye kamyona arkadan mı çarpması lazım.. trafikte kurallar herkes için geçerli.
senin gibi okuzler olduğu sürece devam etmez zaten yorgun insanlar dinlenmesi lazım özellikle sağlıkçılar
@bizedogrugerekli_2017 Zihniyete bakın. cahiliyet mi desem terbiye yoksunluğumu desem.
@bizedogrugerekli_2017 bir tek bunumu anladın gerizekalı
24 yaşında bi genç yoruldum deyip görev almak istemiyorsa gerçekten yorulmuş demektir 112 başka kimse yok demiş allah razı olsun cankurtaran görevini yorgun argın yerine getirirken can vermiş allah rahmet eylesin denir ama sende o kafa nerede herşeyi eleştiricen klavye başında insanmıyım ben diye arada bi düşün
@kavram30 ulan gerizekalı embesil üç insan ölmüş çıkardığın sonuç bu mu mal
bu personeli seçerken seçici olmalı.aşkla yapılmayan iş bela getirir
abi 110 km yol diyor ya zaten adam hasta ise durumu ciddi ise 110 km yoldan doktor gelene kadar ölür bu nasıl saçma bi durum ya yazık diilmi bu insanlara
çok yaşlı,bitkin yürüme sorunu.acil müdehale edilmesi gereken hastalarındışındaki insanların keyfi ambulan talep eden insanlara görev aracı gönderilmeden.uyarı yapılmalı.acil durum olmadığı doktor kontrolünde tespit edilmesi durumunda ambulans talep edenin kendisinden kimlik numarasına fatura edileceği bildirilmeli.teyit alındıktan sonra oşekilde çıkarılmalıdır.
valla ben her gün o yolun iki katını yapıyorum.mekanları cennet olsun
ambulans sürücüsüyüm. Sevgilisine rol yapmak için geliniyle kavga edip oğluna duygu sömürüsü yapmak için sırtında çıkan sivilce için ambulans çağıranları gördüm. böyle saçma vakalar yüzünden ekipler çok yoruluyor.Toplum bu işi yapanlarında insan oldugunu unutmaması gerekiyor..
çok yorulduk diye bişey olur mu devlet işinde iyi o zaman herkes çok yoruldu yatın
Tamam üzücü bir olay ama sizlerin o an yorgun olmanız açaba kimin suçu? Bu ülkede her gün saatlerçe hiç bir sosyal hakkı olmuyan tatil izni olmuyan direksiyon sallıyan binlerce insan var 110 km çok uzun bir yol deyil Ambulans kullan kişiler personel her zaman gerekli dinlenme fırsatı var mesai dısında ama sen gidip dinlenmek yerine başka işlerle urasırsan isinde verimli olaman bu İste söförlükse sonu kötü olur araçtan fırlıyan kişiler bu araç hasta nakil araçı devamlı yüksek hızda giden araç emniyet kemerini neden takmamıslar? Burda bençe personelin hatası var
sizin düşünce şekiklinize bir şeyler demek isterdim ama ayıp olmasın, sürücücün kadın almasıyla ne ilgisi var bu kazanın cahil herifler biz erkekler yorgun düşmüyormuyuz bunun yazanların tamammından daha iyi araç kullanıyordur o bayan arkadaş eminim buna, şu saçma sapan düşünceleri kendinize saklayın bir baş sağlığı dileyin önce, Allah rağmet eğlesin.
öncelikle mekanları cennet olsun fakat olaylara mazeret aramayı bırakalım artık. maalesef trafik kültürümüz hepimizde sıfır. mesain devam ediyorsa çok yorgunum diye bir şey söz konusu olamaz , insanlar haftalarca postalını çıkartamıyor çok yorgunum deyip mücadeleyi bırakalım o zaman , ikinci bir husus emniyet kemeri takılı olan bir insan neden araçtan dışarı fırlar.
@mehmet_gerger_1973 mazereti olur kardeşim. Mazereti kabul edilseydi bu ölüm olmazdı. Bu vebal üzerinde bilesin. Çünkü can üzerinden ahkam kesiyorsun. Mesaisi varsa Adamlar yorgunsa 110km nakil işine başka ekip gider. Yorgun olanlar şehir için hastalara yönlendirilir mesai biter. Sen yorgun adamı uzun yola gönderirsen dikkat dağınıklığı veya yorgunluktan uyku hali oluşur ve bir çok can tehlikeye girer bilmeden ahkam kesen doldu bu ülkede...
türkiyede ilkokul bitir. direksiyona orur ehliyetini alıp düzen yokki
Mekanları Cennet olsun görev başında bence Şehit sayılmaları gerekir.
sağlık çalışanlarını okadar yoğun çalıştırıyorlar ki 10 tane nöbet 24 saat üstünden. düşünün bi hemşire sabah 06:00 da kalkıyor 16:00 mesai yapıyor sonra nöbeti devralıyor ertesi gün 09:00 a kadar tek başına 20 tane yatan hastaya bakıyor. burada hemşireye veya sağlık çalışanlarına mı acırsın yoksa tedavi bekleyen hastalara mı. bu ne vijdan bu insanlarında evi çocuğu sorumlukları var. yazık çok yazık
eşim 112 personeli ve hberde belirtildiği gibi 1 istasyon hiç vaka yapmazken diğer bir istasyon durmadan vakaya cıkıyor eşim nerdeyse yemek bile yıyemıyor
bunun için para alıyosunuz karedsim ne demek gereksiz sevklere gidiıyorlar hasta bu adı üstünde mecbursun götürmeye ambulans şöfürleri,de vardiıyalı çalşıyorlar zaten adam yok diıye bişeyde yok eşşk gibi yapacaksınız adam yoksa sağlık bakanlığından adam isteyin şuna bak ya hadsizce konusmalar yapmış
@altunufagi senin beynin yok git bir emar çektir
haberde yanlışlık var, bergamanın 112 ambulansının torbalı ile alakası olmaz. kardeşimize allah rahmet eylesin. personelin çalışma şartları iyileştirilmeli ve yedekli çalışılarak dinlendirilmeli. yazık bu insanlara, amirlerininde yapacağı bişey yok, personel yok, TBMM de onbinlerce insan çalışıyor ne iş yaptıklarını sorgulamıyorum ama 112 çalışanları bu kadar basit işmi yapıyor parsonel sayısı arttırılmıyor.
çok yoğunsa bu iş istifa etsinler milyonlarca işsiz var
Ambulanslarla markete pazara giderken yorulmuşlardır.
110 gidiş,110 gelişten her sevk 220 km. olsa 15 sevk 3300 km ve 27,5 saat yapar. Demek ki hep hızlı gelip gittiler mecburen. Hadi hepsi sevk olmasın. Vaka da olsun. Hasta taşı, indir bindir. Ayrıca şoför beden bayan? Sağlık mezunu olduğu için. Simdi siz o bayanın yerinde olsaydınız da bu tempoya ne kadar dayanabilirdiniz görseydik. Düşünmeden yargılayan, çok konuşup bos konuşan bay iyi şoförler.
araç kullanmak dikkat ister yorgun beden ise dikkati toplayamaz yorgu olduklarını söyleyen ambulans şoförünü ısrarla göreve göndermek çok aptalca düşüncesizce bir hareket derhal görevine son verilmeli bu sorumsuz gereksiz insanın
Bu arkadaşlarla 4 yıldır çalışıyorum. Kurumun da farklı bir kurum. İlacim bitti diyerek gecenin 3 ünde cagrildiklarini biliyorum. Yine bu ekiplerle yaşadığım bir olay sabah 05.00 kadının bebeği uyumuyormus diye cagrildiklarini biliyorum. Daha çok anlatmak istediğim benim yurdumun insanı bu güzide kurumu nasıl yiprattiklarini anlatmak istediğim. Bu güzel insanlar günün her saatinde yorgunluk demeden olaylara müdahale ettiler. Allah rahmet eylesin, geride kalanlara Allah sabırlar versin..
işte bir görevlendirme rezaleti daha.böyle olmaz.adaletli iş yapan kalmadı artık.saltanatın eserleri bunlar.
anlayışı kıt insanlar için yazalım. aynı gün gittikleri 15 seferden sonra gecenin bir yarısı yorgun ve uykusuzlarken tekrar göreve gönderilmişler. gidemeyeceklerini söylemelerine rağmen inatla 110 km'lik mesafeye git gel yaptırtılmışlar. dönüşte de kaza gerçekleşmiş. beyinsiz insanlar yorum yapmasın, mekanları cennet olsun. son olarak kaza değil, taksirle ölüme sebep verilmesi...
sizden başka gidecek yok denmiş..gariplerin cenazelerini almaya gönderecek bulmuşsunuz ama..demekki varmış onlardan başka..
NE DEMEK BAŞKA ARAÇ YOK SİZ GİDECEKSİNİZ DENİLEREK BU KİŞİLER BİLE BİLE ÖLÜME GÖNDERİLİYORLAR!!.. İTFAİYENİN,ASKERİYENİN,ÖZEL AMBULANS ŞİRKETLERİNİN VS.ARAÇLARII VARKEN BU KİŞİLER ÖLÜME GÖNDERİLDİLER!!.. İŞTE TÜRKİYEDEN BİR ÖRNEK!!.. DÜNYA ÜLKELERİNDE HASTA NAKİL ARAÇLARINDA BÖYLE BİR DURUM OLDUĞU ZAMAN DERHAL YÖNLENDİRME YAPILDIĞINI HERKES OKUYOR,GÖRÜYOR,DUYUYOR!!.. TÜRKİYENİN BAŞKA İŞİ YOK GİBİ BİRDE HASTA NAKİLİ İÇİN KURULAN FAKAT ÇOK ACİZ OLAN BU GÖREV CAMİASINA GÜVENİLMESİ NE KADAR DOĞRU OLUR O DA TARTIŞMA KONULARI İÇİNE GİRDİ!!..HAYIRLISI OLSUN....
GÖNDERENLERDEN HESABI SORULMALI BU YAVRUMUZUN ALÇAKLARDAN
TÜRKİYEDE OLAGAN SEYLER İNSAN CANININ HİÇ BİR DEGERİ YOK BURDA DEVLETİ KÖTULEMIYORUM YÖNETICI KADROSUNA SOZUM EL ALTTAN EN ÜSTE KADAR YONETICI KADROSU
gerçekten ailelerine allah sabır versin yorgun oldukları halde onları oraya gönderen kişi cezasını almalı ambulans şöförlüğü gerçekten zor bir meslek kimse yapmadan anlıyamaz o işin acısını
coğrafya,matematik vs vs iyi yapıyor diye görevler dağıtıldığı sürece her görev yerinde sıkıntılar bitmeyecektir türkiyede malesef ... adam tarih,coğrafya,matematik iyi yapıyor diye ambulans şoförü oluyor ve daha bir sürü yetenek ve başka özellikler istediği halde kpss puanıyla görevlendirilenler o görevi hem yapamıyor hem malesef bu tarz üzücü olaylar yaşanabiliyor :(
@aslaneskinazi @aslaneskinazi hayatını kaybeden sağlık meslek lisesi mezunu paramediklik okumuş kpss ile atanmış bir kişi.Burada sorun 112 ambulans ve personelinin acil valakar dışında uzun mesafeli nakillerede gonderilmesi iken Burdan bu yorumu nasıl çıkardın helal olsun.
Allah rahmet eylesin yakınlarına sabır versin. Rabbim kimseyi zalimlerin emri altında çalıştırmasın
Ne desek boş geri gelmeyecek. Hatalı biri var ise cezası verilir. Allah rahmet eylesin.
Personel Fazlalaştırılmalı ve vardiyalar 8 saati geçmemeli bildiğim kadarıyla 24 saatlik vardiyalar halinde çalışıyorlar
Hani sağlık sistemi düzeldi diyenler var ya, ben onlara g.tümle gülerim. Çarşamba günü boyun ve bel MR ı için Ünv. hst. 5 Ağustos'a randevu verdi... Bu sistem nasıl düzelmiş..? Hele randevu almak..?! Ölen görev şehidi kardeşimize rahmet, yaralılara şifa diliyorum. Hasta nakil aracı ile müdahale aracı yönetmelikte de, fiziken de farklıdır. O araca müdahale için ihtiyaç olsa kimi gönderecek o sivri zekalı yönetici...? Şimdi suçlu değil mi? Tabi yandaş yönetici ak kaşık olacak yine...
tüm sektörler aynı değil mi birileri çok para kazansın diye insanları 15 saate kadar çalıştırıyorlar sonrada kimse çalışmak istemiyor deniliyor. tabiki çalışmazlar doğrusu çalışamıyorlar yorgunluktan. izin günleride uyumakla geçiyor ne özel hayat var nede sosyal hayat insanlar mutsuz. devlet burayada bir el atsın. çalışma saatleri 9 saati geçmesin özel sektör insanın kanını emiyor.
demek ki uzun mesafe hasta nakillerine limit getirilmeli sonuçta yorgun olan görevlinin hastaya da hayrı az olacaktır
altunufagi NORMALDE 112 HASTA NAKLİ YAPMIYOR BELEDİYELER AMBULUNS VERİYOR HASTA NAKİL AMBULANSI BU KURUMUN BAŞKANI DOĞRU SÖYLEMİŞ HESKES RAHAT GİTMEK İÇİN AMBULANS İSTİYOR AMBULANSLAR ACİL DURUMDAKİ HASTALAR İÇİNDİR HERKES İÇİN DEĞİLDİR Türk Sağlık Sen İzmir 1 No’lu Şube Yönetimi adına konuşan Murat Kazan
Bir insan yorgun olduğunu söylüyorsa onu değerlendirmek lazım, bile bile de kusur işlenmez. bu kişi sürekli aynı mazereti yapmıyorsa ve bu talebi değerlendirilmemişse çok yazık.
kadın erkek diye ayırmak yanlış olur ama hakikaten tecrübeli insanların ambulansi kullanması lazım diye düşünüyorum. Çünkü hakkaten genç tecrübesiz arkadaşlara kaldı . önceden sadece ambulans şoförleri vardı araçta artık onlar yok her işe koşturup da bide araç kullanan sağlıkçı personeller var
Diğer Haberler