Koronavirüs belirtileri nelerdir? Hacettepe Üniversitesi hazırladı: Gün gün koronavirüs belirtileri

Hacettepe Üniversitesi, koronavirüse karşı dikkat çekmek için koronavirüs belirti takvimi hazırladı. Buna göre, hasta 1'inci ve 3'üncü gün soğuk algınlığı ve gribe benzeyen belirtiler yaşıyor. Hafif ateş ve boğaz ağrısı görülebiliyor. Hastanın bağışıklığı zayıfsa mide bulantısı ve ishal de görülebiliyor. İşte bilmeniz gereken gün gün koronavirüs belirtileri...

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı dünya genelinde 14 bini aştı. Vaka sayısı ise 336 bine ulaştı. Hacettepe Üniversitesi, koronavirüse karşı dikkat çekmek için koronavirüs belirti takvimi hazırladı.

İşte gün koronavirüs belirtileri...

GÜN GÜN KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ

1-3. gün: Soğuk algınlığı ve gribe benzeyen belirtiler ortaya çıkar. Hafif ateş ve boğaz ağrısı görülebilir. Bağışıklık zayıfsa mide bulantısı ve ishal görülebilir.

4. gün: Boğaz ağrısı şiddetlenir. Ses boğuklaşır. Yeme ve içmede zorluk yaşanabilir. Hafif baş ağrısı ile birlikte ishal başlar.

5. gün: Boğaz ağrısı şiddetlenir. Yeme ve içme oldukça ağrılı bir hale gelir. Vücudu ve uzuvları hareket ettirmek sancılı olur. Eklem ağrıları görülür.

6. gün: Kuru öksürük başlar. Konuşurken yutkunurken boğaz ağrısı şiddetlenir. Şiddetli bitkinlik başlar. Mide bulantısı artar. Zaman zaman nefes almada zorluk yaşanır. İshal ve kusma şiddetlenir.

7. gün: Ateş 38 dereceye yükselir. Öksürük ve balgam çok şiddetlenir. Vücut ve baş ağrılarıyla birlikte kusma çok şiddetli bir hale gelir.

8. gün: Soluk alıp vermek çok güç bir hale gelir. Göğüs bölgesi çok ağır olarak hissedilir. Öksürükle birlikte baş ve eklem ağrıları son derece artar. Vücut sıcaklığı 38 derecenin üzerine çıkar.

9. gün: Tüm belirtiler şiddetle artar. Yüz veya dudaklarda mavileşme görülür. Öksürük ve balgam çok şiddetlenir. Vücut ve baş ağrılarıyla birlikte kusma çok şiddetli bir hale gelir. Bu belirtilere sahipseniz hemen tıbbi yardım alın.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 41 yorum
okur okumaz boğazımın agridigini hissettim
yanlız degilsiniz
yaklaşık 10 gündür vaka sayısı ve hayatını kaybeden vatandaşlarımız katlanarak artıyor. peki hiç bir tane bile iyileşen hastamız yok mu?
yurt dışından sürekli hasta ithal edilirse hastalığa yakalanmak kaçınılmaz
Sence Bu İlletten 10 Günde Kurtulmak Mümkünmü Elbet Olacak Kaç Vaka Var Kac Olum Var Hergün Söylüyorlar Paniğe Gerek Yok Sadece Kurallara Uymak Ve Kendini Korumak Görünmeyen Bir Şey İle Mücadele Ediyoruz İlaç Yok Eldekilerle İdare Ediyoruz Elbet Atlatacagız Ama Sabır Kurallara Riayet Edelim Özellikle Yaşlılarımız
Onu bilerek açıklamıyorlar rakam verseler bizim vatandaşlar bak tedavi edilen bir hastalık deyip önlem almadan sokağa çıkarlar...
65 yaş üstü götürür yada hastanede bekletir daha yeniyiz iyileşme umut yakalanmamak amaç
bunlari yasayan normal hastalarda olabilir milleti geyalana getirmeyin herkes test yaptirsin en garantisi budur.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler