'Koronavirüs ilacını buldum' demişti! İl Sağlık Müdürlüğü harekete geçti

Van İl Sağlık Müdürlüğü, 'koronavirüs ilacını buldum' açıklamaları yapan ve çevresine kendini doktor olarak tanıtan aktar Mehmet Kasım Alageyik hakkında yasal işlem başlattı.

'Koronavirüs ilacını buldum' demişti! İl Sağlık Müdürlüğü harekete geçti

Van'da yaşayan ve aktar dükkanı bulunan Mehmet Kasım Alageyik'in, kendisinin 30 yıllık hekim olduğunu bildirerek, koronavirüse karşı ilaç bulduğunu iddia etmesi üzerine Van İl Sağlık Müdürlüğü harekete geçti. Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamayla Alageyik hakkında, 'hasta tedavi etmek veya tabip unvanı takınmak', 'ilaç hazırlama belgesi ve diploması olmadığı halde ilaç hazırladığı' gerekçesiyle yasal işlem başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Sağlık Hizmetleri-İlaç ve Eczacılık Birimleri tarafından kanser ve birçok hastalık türünü tedavi ettiğini ve koronavirüs ilacını bulduğuna dair ulusal ve yerel internet haber sitesinde çıkan haberler üzerine adı geçen iş yerine yapılan denetimde, dükkan sahibi Mehmet Kasım Alageyik, haberde adı geçen ilaçları üretip satmadığını ve internet üzerindeki haberin bir şakalaşma üzerine yapıldığını beyan etmiştir. İl Sağlık Müdürlüğü'nce yapılan denetimde adı geçen aktar ve baharatçının iş yerinin sağlık ve hijyen kurallarına uygun şekilde faaliyet göstermediği, bitkisel ilaçların hijyen kaidelerine uygun ortamda hazırlanmadığı, bitkilerin uygun koşullarda muhafaza edilmediği, izinsiz satışı yapılan ürünlerin olduğu, yasal mevzuatta belirtilen usul ve esaslara aykırı davranıldığı gibi sorunlar tespit edilmiş olup, konu Sağlık Bakanlığı'mızın ilgili birimlerine iletilmiştir. Yasal olmayan tıbbi müdahalelerin niteliği itibariyle insanın yaşamı ve vücut dokunulmazlığı üzerinde tehlike yaratmaya elverişli bir faaliyet alanı olduğunu ve suistimallere açık olduğunu belirterek, bu tarz haberlerin hukuka uygunluk durumundan yoksun olduğu, bu fiilin niteliğine göre ilgili mevzuat hükümleri gereğince yasal işlem başlatıldığı bildirilir. Bu tarz haberlere itibar edilmemesi gerekir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 94 yorum
tamam kurallara uymadi. ama kurala uymasa bile bir kontrol etsek. ya gerçekten tedavisini bulmussa. hem o hem ülkemiz çok itibar kazanır. belki şarlatan belki dolandirici ama ya gerçekse. ya tutarsa ;)
cahil
kimde denemisde ilaci tedavi buldum diyor mikroskopta virusumu incelemis nasil tutacak is ya tutarsaya kaldiysa bal zencefil havlican findik ici corek otu birazda propolis karistir ilaci buldum ya tutarsa
doktorum diyerek yalan söylemiş zaten daha neyini dusunuyorsunuz iyi niyetli olsa 30 yıllık doktorum demez
@muraty75 İlacını bulduğu iddiasının doğru olabilmesi için hasta birisini tedavi etmiş olması lazım veya korona virüs üzerinde test yapmış olması gerekir. Ortada böyle bir çalışma olmadan bir karışım yapıp aaa bakın ben ilaç buldum diyen herkesi kontrol etmek ne akılcıl olur nede bilimsel bir yaklaşım olur. Yorumun ve beğeni sayısının aslında ülkemizin bilme bakış açısının ne denli yanlış olduğunun basit bir anketi olmuş oluyor. Ya tutarsa diye göle maya çalınalı asırlar oldu ama halen tutmadı. Bence bu ya tutarsa fikirleri yerine biraz bilimsel yaklaşma zamanımız geldi.
boş yapma. son zamanlardaki en mantıklı hareket. hayrey ettim. böyle mantıklı yöneticilerde arada kalmış. ama uzun sürmez gönderirler yakında.
tutamaz ne kabaratuvari nede elinde virusun bir ornegi var yani ornekler devletlerin saglik bakanliklarinda normal vatandasta ornek yada virus yok buyuzden bulamaz
senin gibiler sayesinde bu adam ve benzerleri daha çok para kazanırlar
saglam bir labaratuvar ve en onemlisi virusun bir ornegi elinde yoksa ki yok bulamaz ilaci
@muraty75 aynen.Bir tarihte kanser üzerine araştırma yapan zakkumcu doktor Ziya ÖZEL'de vardı.Bizim bilim adamlarımız medya adamı yerden yere vurarak perişan ettiler ve sonunda adamın Amerika'ya kaçmasına sebep oldular.Malum son bir araştırın bakalım gerçek mi değil mi yargısız infaz yapmayalım.
çok gıcıksın
arastirsaydiniz ya once yasal islem ne belki dogru soyluyor
Adam tüccar, reklam yapmak icin, neyi araştıracan, adam şaka yaptım demiş.
Başlatınlar tabi sahte şifa acılar milletin sağlığıyla oynuyorlar yaşına başına utanmadan sallıyor
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler