Koronavirüs insan hücrelerine ne yapıyor?

ABD’de yapılan bir çalışmada, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) insan hücrelerindeki yayılışı elektron mikroskobuyla görüntülendi. ABD’li bir hastadan alınan Covid-19’la enfekte olan hücreler laboratuvar ortamında çoğaltılarak virüsün en net görüntüleri kaydedildi.

Koronavirüs insan hücrelerine ne yapıyor?

ABD’de Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yapılan son çalışmada, karantina altında bulunan bir hastadan alınan yeni tip koronavirüs (Covid-19), hücreleri laboratuvar ortamında kültürlenerek incelendi.

4zVbfLxd20e36wIWEdaDfg

KORONAVİRÜSÜN EN NET GÖRÜNTÜLERİ

Medikal görselleştirme uzmanları, virüsü sağlıklı hücrelerden ayırmak için renklendirdi. Yapılan çalışmada koronavirüsün insan hücrelerinde yarattığı tahribat tüm yönleriyle açığa çıkarıldı.

iniF0ArAP0iQ9ah_SYIWKA

Bilim insanları elektron mikroskobu kullanarak, Covid-19’a neden olan hatayı araştırdılar.

ionrtCMMCkSNIjSEuOFP-g

Burada bir tarama elektron mikroskobu altında görülen yuvarlak sarı nesneler Covid-19'a neden olan virüsleri gösteriyor.

r-Cj3ldwuEuKxvoJJ00fAQ

VİRÜSE İSMİNİ VERMEYEN YAPILAR

Diğer bir fotoğrafta ise, virüs partiküllerine adını veren dış kenarındaki sivri uçları açıkça gösteriyor. 'Corona' Latince taç veya hale anlamına geliyor.

y8q4XcdjaEaRN4xJeCOuYA

ÖLÜ SAYISI 10 BİNİ GEÇTİ

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs nedeniyle yaşanan can kaybı 10 bini aştı. İspanya'da ölü sayısı son 24 saate 235 artarak 1002'ye çıktı. İran'da ise koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 149 artarak 1433'e yükseldi. Öte yandan iki gündür vaka sayısının artmadığı Çin, Hubey eyaletinde bazı seyahat kısıtlamalarını hafifletti. Virüsün ilk ortaya çıktığı Wuhan'ın hala giriş çıkışlara kapalı olduğu, 14 gün boyunca şehirde yeni vakaya rastlanmaması halinde karantinanın kaldırılacağı ifade edildi.