HABER

Koronavirüs öksürüğü ile grip öksürüğü nasıl ayırt edilir?

Covid-19 enfeksiyonuna bağlı öksürük ile grip öksürüğü arasındaki farka ilişkin değerlendirmede bulunan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Düger, "Eğer üst solunum yollarından kaynaklı bir öksürüğümüz varsa ve bu kuru, balgamsız başlıyorsa, beraberinde boğaz ağrısı, bazen de burun akıntısı eşlik ediyorsa ilk aklımıza gelecek olan bu dönemde Kovid-19 enfeksiyonudur." dedi.

Koronavirüs öksürüğü ile grip öksürüğü nasıl ayırt edilir?

Covid-19 öksürüğünün diğer üst solunum yolu öksürüklerinden nasıl ayırt edildiğini aktaran Düger, üst solunum yollarından kaynaklı öksürüğün kuru ve balgamsız başlaması, beraberinde boğaz ağrısının ve zaman zaman da burun akıntısının eşlik etmesi halinde akla ilk olarak Covid-19 enfeksiyonunun gelmesi gerektiğini vurguladı.

Kovid-19 enfeksiyonunun, toplumun çoğunluğunda asemptomatik ya da hafif semptomlarla geçtiğini anımsatan Düger, şu bilgileri verdi:

"Bunun için özellikle genç nüfusta çok kaygılanmamak gerekir. Kaygı düzeyini artıran şey ise bu öksürüğün ateşle beraber seyretmesi ve kendisini birkaç gün ile sınırlamadan ilerlemesi durumudur. Hastanın genel durumunu bozuyor, göğüs ağrısı ve nefes darlığı eşlik ediyor ya da sonradan eklendiyse hasta vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır."

Düger, öksürüğün ne zaman başladığı, birden mi yoksa yavaş yavaş mı geliştiği, vasıf değişikliği olup olmadığı, öksürüğü etkileyen durumların varlığı gibi etmenlerin önem teşkil ettiğini vurguladı.

Soğuk hava ya da konuşmayla beraber yeme, su içme, sırt üstü yatma, gece-gündüz farkı gösterip göstermediğinin de önemli olduğunu belirten Düger, "Öksürükle birlikte balgam, kan tükürme, göğüs ağrısı, nefes darlığı, ses kısıklığı, kusma, baş dönmesi olması farklı hastalıklara işaret edebilir. Örneğin, sabah yataktan kalkmayla birlikte başlayan öksürük, sigara, kronik akciğer hastalığı, sinüzit, soğuk alerjisi, bronşektazi ve tüberküloza bağlı olabilir" ifadelerini kullandı.

"YEMEK YERKEN VE SU İÇERKEN ÖKSÜRÜYORSANIZ DİKKAT"

Dr. Mustafa Düger, yemek yerken veya su içerken öksürük başlıyorsa "bronkoözofageal fistül" denilen solunum yolları ile yemek borusu arasındaki bir bağlantıya işaret ettiğini belirterek, şu uyarılarda bulundu:

"Öksürük, eğer pozisyon değişikliğiyle başlıyorsa diyafragma hernisi, dediğimiz diyafragma felcine bağlı, kalp yetmezliğine ya da göğsün orta yerindeki mediyasten hastalığına bağlı olabilir. Nöbetler halinde gelen öksürük astım, boğmaca ve akciğer ödemine işaret edebilir. Şiddetli öksürük, komplikasyonlara yol açarak tehlikeli olabilir. Bakterilerin akciğer içine yayılmasına neden olur. Hastanın istirahat etmesini ve uyumasını da engeller. Zayıflama, kusma ve göğüs ağrısına neden olabilir."

"FITIK VE KABURGA KIRIKLARINA YOL AÇABİLİR"

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Düger, öksürük sendromunun, çok şiddetli bir öksürükte baş dönmesi ve göz kararmasına neden olabileceğini vurguladı.

Öksürük sendromunda kan akışının engellenebildiğini ve beynin hipoksiye maruz kalabildiğini, bu durumun bayılmaya yol açabileceğini aktaran Düger, "Bronkospazm dediğimiz bronş kasılması, bronşların daralması, yani mediasten ve deri altına hava kaçması, bazı fıtıklara neden olabilir" ifadesini kullandı.

Düger, kaburga kırıklarının öksürüğün önemli komplikasyonlarından olduğunu belirterek, "Bu tip zararlı komplikasyonlara yol açan öksürük mutlaka tedavi edilmelidir. Ancak öksürük kuru vasıfta ise ya öksürüğü kesmek gerekir ya da bazı durumlarda yaş (akışkan) hale getirerek önlemek gerekir" uyarısını yaptı.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
bu aşı çıkmışsa neden agır hastalar için uygulanmıyor kardeşim insanlar ölüyor. bari ağır hastalar için yapılsın şimdilik
aşı koruyucudur. tedavi edici değil
@jujo47 sana katiliyorum,can cekisen,ozellikle yasli hastalar var,neden bekleniyor,yoksa bunun icinde toren mi yapilacak..
Bu hastalığa yakalanan ağır hastalar için çok geç bağışıklığı düşmüş tüm vücut organları ağır hasar almış artık aşının bir etkisi olur mu olmaz tabi.
Cahil cahil konuşma hasta adama asinjn hiç faydası yok. Ateşe benzin dokmek gibi birsey olur.
@jujo47 maalesef prosedurlerden dolayı sağlık bakanlığı aşı için onay vermedi o yüzden ağrır hastalara aşı yapamıyorlar izin yok aslında ağrı hastalar aşı yapmaları lazım zaten ölüyorlar ne kaybedicekler nejat uygurun cibali karakolu tiyatrosu gibi arızalı jipi olay yerine iterek götürüyorlardı prosedur gereği olay yerine jiple gitmek gerekiyormuş :))) birde ağır hastaların çoğunda çoklu organ yetmezliği oluşuyor yapacak bir şeyde yok akciğer iflas böbrek iflas sepsis dediğimiz tablo oluyor
CAMİLERE DE HES KODUYLA GİRİŞ OLSUN
zaten covid olmuş geçiren hastaya aşı yapılmaz vucudda zaten virüs çoğalmış tekrar virüs verilir mi,aşı tedavi etmez covid olmamış kişiyi korur.
Geri Dön