Koronavirüste en güvenli ülkeler haritası yayınlandı! Türkiye kaçıncı sırada?

Koronavirüs salgınında en güvenli ülkelerin hangileri olduğunu araştıran Deep Knowledge Group isimli konsorsiyum, bir harita çıkardı. Farklı metrik ve istatistiklere dayandırılan araştırmada Türkiye de yer alıyor. Peki Türkiye kaçıncı sırada? İlk sırada hangi ülke var? İşte bu sorulara yanıt veren 50 ülkenin sıralamaya alındığı o liste...

Türkiye koronavirüs salgınında güvenli ülkeler arasında yer aldı. Sivil toplum kuruluşları ve ticari işletmelerin oluşturduğu Deep Knowledge Group isimli konsorsiyum, koronavirüste en güvenli ülkeler sıralaması yaptı.

3 Haziran'da tamamlanan araştırma 130 başlıkta ele alındı. Ve 11 bin 400 veri gözden geçirildi. Karantina ne kadar verimli? Takip ve müdahale yeterli mi? Sağlık sistemi ne durumda? Bölge dayanıklı mı? Acil duruma hazır mı? Ve hükümetin etkisi ne? Bu 6 soru soruldu, 6 cevap sıralamayı oluşturdu. Ve bu sıralama dünya haritasında renklendirildi.

Turuncudan yeşile doğru giden bir renk skalası oluşturuldu. Turuncunun tonları risk altında olan ülkeler. Bunları genellikle Afrika, Orta Asya, Ortadoğu ve Güney Amerika ülkeleri oluşturuyor. Yeşilin tonları ise güvenli olan ülkeler. Aralarında Türkiye de var.

harita

Haritaların yer aldığı 250 sayfalık rapora göre salgında en güvenli ülke İsviçre. Ardından Almanya, İsrail, Singapur, Japonya, Avusturya, Çin, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore geliyor.

EN RİSKLİ ÜLKELER BELİRLENDİ!

Rapora göre salgına karşı en riskli 10 ülke ise Bahamalar, Laos, Kamboçya, Endonezya, Peru, Paraguay, Honduras, Cezayir, Fas, Brezilya ve Panama.

AVRUPA ÜLKELERİ TÜRKİYE'NİN GERİSİNDE KALDI!

Türkiye'nin altındaki İspanya 45, İtalya 53, İsveç 65, İngiltere ise 68'inci sırada. Türkiye acil durumlara hazırlık kategorisi haricinde diğer kategorilerde bulunduğu sıralama ortalamasının üzerinde puan aldı. Peki Türkiye kaçıncı sırada?

İŞTE O LİSTE...

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
saçmalık Amerika'ya bak. riski düşük. en fazla ölüm neredeyse Amerika'da vaka sayısı çok. neye göre düşük anlamadım
hangi akıllı yapmış bu araştırmayı böyle yalan haber yapmakla olmuyor
o kadar iyiyiz. nasıl 37. sıradayız anlamadım.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler