HABER

Korsanlar Yemen tankerini kaçırdı

Somalili korsanlar, 2 bin ton yakıt taşıyan bir Yemen tankerini Umman Denizi açıklarında kaçırdı.

Yemen Savunma Bakanlığı, Aden Körfezi'nden geçerek Yemen'in Neştun limanına doğru ilerleyen tankerin korsanların saldırısına uğradığını ve kaçırılarak Somali sahillerine doğru götürüldüğünü bildirdi.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan kısa açıklamada, Yemenli yetkililerin kaçırılan geminin serbest bırakılması için ilgili taraflarla temasa geçtiği ifade edildi. Açıklamada, geminin durumu ve mürettebat hakkında bilgi verilmedi.

Korsanlar, yaklaşık iki hafta önce kaçırdıkları Yemen bandralı bir balıkçı teknesini Perşembe günü serbest bırakmıştı. Yine 10 Aralık'ta kaçırılan Yemenli başka bir balıkçı teknesi de 27 Aralık'ta serbest bırakılmıştı.

Yemen Sahil Muhafız birliklerinin komutanı General Ali Raseaya, her iki balıkçı teknesinin de fidye ödenmeden salıverildiğini belirtti. General Raseaya, korsanların balıkçı teknelerini Aden Körfezi'nden geçen ticari gemilere saldırmak için niyetlerini gizlemek amacıyla ana gemi olarak kullandıklarını söyledi.

Yetkililer, 2008'de 112 ticari geminin korsanlar tarafından saldırıya uğradığını, bunlardan 42'sinin kaçırıldığını belirtiyor. Şu an hala 14 gemi, toplam 240 kişilik mürettebatıyla korsanların elinde bulunuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön