'Köşk yemeği çok kötüydü'

Gazeteci Çandar, Çankaya'da Talabani'ye verilen yemek için, "Tek kelime ile berbat. Etli yaprak sarma buz gibi. Yağı donmakta. Börek yavan, ızgara soğuk" diye yazdı

Cengiz Çandar, Çankaya yemeği için, "Yemeğin ardından, insan, Beykoz İşkembecisi'ne gitmeyi düşünebilir" diye yazdı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Çankaya Köşkü'nde verdiği yemekler eleştiri toplamaya başladı. Gazeteci Cengiz Çandar, dün Referans gazetesinde yayımlanan yazısında Talabani onuruna verilen yemeği şöyle anlattı:

"Talabani onuruna düzenlenen yemek bir istisna değilse, Abdullah Gül Çankaya'sının mutfağı, Özal dönemiyle kıyaslanamayacak kadar, tek kelime ile berbat. Etli yaprak sarma, televizyon uzaktan kumandalarında kullanılan en küçük cinsten kalem piller inceliğinde, birkaç tane idi. Ortada azıcık yoğurt.

Ama, buz gibi geldiler. Yağı donmakta. Peynirli puf böreği, hayatımda yediğim en yavan puf böreği olmalı. Tat ile ilişkisiz. Karışık ızgara tabağında, birkaç küçük, üstelik soğuk et parçası."

Cengiz Çandar, Çankaya'daki yemeğe yönelik eleştirilerine şöyle devam etti:
"Böyle yarı-aç kalkılan bir yemeğin ardından, insan, o saatte Köşk'e yakın Beykoz İşkembecisi'ne gitmeyi, kelle-paça yiyerek karnını doyurmayı düşünebilir. Talabani'nin yemekleri, nerede olursa olsun sofrasındaki bolluk ve hele envai çeşit kebap ile bilinir.

Davetlilerin önemli bir bölümü, bazı devlet görevlileri dahil. Birçok kişi, şayet ‘fesat' düşünmeyi aklından geçirse; masalara servis edilen yemeklere bakıp, Talabani'nin ‘onur konuğu' olduğu yemeğin, aslında kendisine yönelik bir ‘istiskal' (hoşlanmadığını belli etme) niyeti taşıdığı, bu yolla bir ‘siyasi mesaj' verildiği hükmüne ulaşabilirdi."
Bu arada, bu mönünün Talabani tarafından özellikle istendiği öğrenildi.