HABER

Kosova yeni başkanını seçti

PRİŞTİNE (İHA) - Kosova Meclisi, geçtiğimiz ay vefat eden İbrahim Rugova'dan boşalan Kosova Başkanlığı görevine Fatmir Sejdiu'yu seçti.

Fatmir Sejdiu, Kosova'nın yeni başkanı oldu. Kosova'nın en büyük siyasi partisi olan Kosova Demokratik Birliği'nde (LDK) Genel Sekreterlik görevini yürüten 54 yaşındaki Sejdiu, Kosova Meclisi Genel Kurulu'nda yapılan oylamada gereken oy sayısını ancak 3. turda alarak Kosova başkanlığı görevine seçildi. Birinci tur oylamada gereken oy sayısına alamayan Sejdiu, 3.tur oylamada 17 oy geçersiz olmak üzere 12'ye karşı 80 oy alarak, Rugova'dan boşalan başkanlık koltuğuna oturdu. Yemin ederek Meclis Genel Kurulu'nda konuşma yapan Kosova'nın yeni Başkanı Sejdiu, bağımsızlık yolunda Arnavutların tarihi lideri İbrahim Rugova'nın yerine geçmesinden büyük bir şeref, ancak sorumluluk da duyduğunu belirtti. Sejdiu konuşmasında, "Bağımsızlık, özgür olarak yaşamak için sadece bir ayrıcalık değil, bir yükümlülük ve sorumluluktur" dedi. Sejdiu, Kosova'nın her yönlü kalkınmasına çalışacağına, ilk olarak da bağımsız ve egemen bir devlet olması uğruna tüm yerel ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde olacağını vurguladı. Sejdiu, "Kosova'nın hoşgörülü ve tüm etnik gurupların insan haklarına saygılı bir ülke olması için, tüm vatandaşlara çağrıda bulunuyorum" diye konuştu. Kosova'nın tarihi bir dönemeçte olduğunu kaydeden Sejdiu, yakın bir tarihte başlayacak statü müzakerelerinin önemine de değindi.
Meclis Genel Kurulu'nun toplantısından sonra basına açıklama yapmayan Sejdiu, basın mensupları tarafından büyük ilgi gördü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler