HABER

Kosova'da 4 bin 400 kayıp var

PRİŞTİNE (İHA) - Kosova'da 3 yıl önce yaşanan kanlı savaşın, katliamların yaraları hala sarılamadı. Özellikle, kayıplarını bulamayan ailelerin gözyaşları dinmek bilmiyor. Kosova'da 4 bin 400'ü bulduğu bildirilen kayıpların kimlikleri tespit edilmeye çalışılıyor.

Sırplar tarafından katledildikten 3 ay sonra mezarları bulunan 75 kişinin kimlikleri, Priştine'nin 70 kilometre güneybatısındaki Rauca'da otopsi morgunda tespit edilerek kemikleri yakınlarına verildi.

Sabriye Recepi adlı yaşlı kadın, 3 yıl önce Sırplar tarafından öldürülen eşi, oğlu ve kardeşlerini, eşyalarından tanıdı. Sevdiklerinin kemiklerini görünce bayılan yaşlı kadın uzun süre ayıltılamadı.

Birleşmiş Milletler Kayıp Kişiler Bürosu Şefi Joze Pablo, öldürülmüş kişilerden geriye sadece giysi parçalarının kalmasının, bu giysilerin kayıp aileler tarafından tespit edilmesinin çok acı veren bir sahne olduğunu, ancak kimlik tespiti için bu yöntemin zorunlu olduğunu söylüyor.
Joze Pablo, Kosova'dan götürülüp Sırbistan'da toplu mezarlara gömülen 3 Kosovalıdan sadece bin tanesinin bulunduğunu söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön