Kötü sonuç Bourdais'yı pes ettiremedi

Sebastian Bourdais, sansasyonel Avustralya Grand Prix'sinde kötü bir son yaşamasına rağmen ilk Formula 1 deneyiminden memnun kaldı. 4 defa Champ Car şampiyonu olan pilot, yarışa gerilerden başlamasına rağmen sağlam sürüşü ve iyi piststoplarla birkaç turda 4. sıraya yerleşmesini bildi. Fransız pilot, pozisyonunu Fernando Alonso ve Heikki Kovalainen'e karşı korumak zorundaydı ancak karşılaştığı mekanik problem yarış dışı kalmasına sebep oldu.

Rubens Barrichello'nun sıralama dışı kalmasıyla 2 puana sahip olan Bourdais, neticesi hüsran da olsa başarılı bir yarış çıkardığı için oldukça mutlu. "Bu benim yarışlarda karşılaştığım ilk hayal kırıklığı değil" diyen Bourdais, şunları kaydetti: "Takım çok iyi çalıştı ve anında müdahale etti. İkinci güvenlik aracı için ışıklar söndüğünde beni derhal pit alanına çağırmaları, gerçekten takdire değerdi."

"Bunun ardından, diğer pilotlara kıyasla yakıt ve diğer açılardan biradım öndeydim. Ardımda önce bir BMW sonra da Fernando ile Kovalainen belirdi. Bu açıdan zor bir mücadele verdim. Hata yapma riskine karşı asla yılmadım ve yüklenerek aramdaki farkı daha da açtım. Sonrasında ortaya çıkan problemlerle yarış dışı kaldım ama bu ilk yarışımda elde ettiğim puanlarla hiç de fena bir iş çıkarmadığımı düşünüyorum."

Takım arkadaşı Sebastian Vettel ise, ilk virajda Giancarlo Fisichella ile temas yaşamasının ardından yarış dışı kaldı. "Start anında motorun birden durmasıyla ilk problemi yaşadım. Bu benim hatam değildi ve yapacak hiçbir şeyim yoktu. İlk viraja girerken Kimi'yi sağımda Jenson'ı ise solumda gördüm. Sağ tarafımda yeteri derecede açıklık bırakabilmek için mümkün olduğunca sola, Kimi'ye yanaşmaya çalıştım. Ama ne yazık ki viraja girerken arka sağ tarafımı çarpığımı hissettim. Sonrasında spin attım ve olanlar oldu. Üzgünüm."

TurkiyeF1.Com