Köy okullarının bilgisayarları yenilenecek

Ankara (AA)- Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Ulaştırma Bakanlığı arasında 17 bin 500 köy okulunun bilgisayarlarının yenilenmesine ilişkin protokol imzalandı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, MEB Başöğretmen Salonu'nda düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, teknolojideki hızlı gelişmeye işaret ederek, artık bilgiye ulaşmanın, kullanmanın ve üretmenin eskiye göre daha kolay olduğunu ifade etti.

Türkiye'de şu anda 20 milyon internet kullanıcısı bulunduğunu belirten Yıldırım, Türkiye'nin bilgisayar sahibi olma açısından dünyada ilk üç içinde yer aldığını, AB ülkeleri arasında da İspanya ile birlikte ilk sırada geldiğini söyledi. Yıldırım, Türk toplumunun bilgi toplumu olma yolunda önemli bir dönüşüm gerçekleştirdiğini ifade eden Yıldırım, "Bu da bizim 2013 bilgi toplumu projemizin süresi içinde hedeflere ulaşacağımızı gösteriyor" dedi.

Yıldırım, Türkiye'de yaklaşık 32 milyon kişinin bilgisayarla uğraştığını, bu durumun e-devlet, e-hizmet gibi kavramların hızla yaygınlaşmasını sağladığını söyledi. Bu konuda en önemli avantajın, genç nüfus olduğunu belirten Yıldırım, bilgisayar okuryazarlığının artmasına genç nüfusun katkı sağladığını anlattı.

MEB ile birlikte yürüttükleri projelere değinen Yıldırım, bütün okulların ADSL bağlantısının sağlandığını kaydetti. Yıldırım, internet kullanımının velilere ve öğrencilere bir yük getirmemesini hedeflediklerini belirterek, Ulaştırma Bakanlığı Evrensel Hizmet Fonu'nun internet ücretlerini karşıladığını söyledi. Okullarda ücretsiz internet kullanımı uygulamasının devam edeceğini bildiren Yıldırım, "Bugün bir gazetede 'ücretler veliler tarafından verilecek' diye gördüm. Bu haber doğru değil. Bu vesileyle bunu düzeltmiş olalım. Bu kararımızda asla bir değişiklik yok. Aynen devam edecek" diye konuştu.

Eğitime okullar yaptırarak ve bilgi teknolojisi sınıfları kurarak katkı sağladıklarını anlatan Yıldırım, halk eğitim ve mesleki eğitim merkezlerinde, kütüphanelerde internet erişim merkezleri oluşturulduğunu ifade etti. Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Çelik'e hitaben, "Ulaştırma Bakanlığı, eğitime destek çalışmalarını hız kesmeden sürdürecektir. Bundan böyle eğitime yapacağınız her türlü yatırımda yanınızda bizi göreceksiniz" dedi.

Yıldırım, Bugün imzalanacak protokolle 17 bin 500 köy okulunun bilgi teknolojisi sınıflarını yenileyeceklerini, yeni bilgisayarlar koyacaklarını belirtti.
Yeni aldıkları bir kararı da bugün ilk kez açıklayacağını dile getiren Yıldırım, "2 bin ortaöğretim okulunda bilgi teknolojisi destekli fen laboratuvarı kurmaya karar verdik" dedi. Yıldırım, 100 milyon YTL tutarındaki bu çalışmalarının en geç gelecek yıl tamamlanmış olacağını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de Ulaştırma Bakanlığı'nın, "Milli Eğitim Bakanlığı gibi çalıştığını" belirterek, katkılarından dolayı teşekkür etti.Eğitime yapılan harcamaları masraf olarak değil, geleceğe yatırım olarak gördüklerini ifade eden Çelik, en az 8 dersliğe sahip müstakil okullara bilgi teknolojisi sınıfları kurma hedeflerini gerçekleştirdiklerini söyledi. Çelik, bu kapsamda okullara 600 bin adet bilgisayar gönderildiğini belirterek, "Şu anda hedef büyütüyoruz. Bugün başlattığımız hedef, Türkiye'de her sınıfa bilgisayardır. Her sınıfa bilgisayar demek, ilave 400 bin küsur bilgisayar demektir. Bunu yaparken de pozitif bir ayrımcılık yaparak köyden, kırsal kesimden başlıyoruz" diye konuştu.

Öğretmenlerin yeri geldiği zaman derste bilişim teknolojisini kullanmasını istediklerini söyleyen Çelik, bugün imzalanacak protokolle 17 bin 500 köy okulunun bilgi teknolojisi altyapısının yenileneceğini belirtti. Çelik, yeni bilgisayarların içine "program yapan" bir program yükleneceğini anlatarak, köy öğretmenlerinin bu programla
ihtiyaç duyduğu programları yükleyebileceklerini kaydetti.Nihai hedeflerinin, her öğrencinin bir bilgisayarı bulunması olduğunu ifade eden Çelik, "Şu anda elimizdeki dizüstü bilgisayarların üçte biri ağırlığında ve büyüklüğünde bilgisayarlar dünyada yaygınlaştı. Günün birinde çocukların çanta yerine okula bilgisayarla gittiğini görürseniz şaşmayın" dedi.

Çelik, okullarda internet kullanımının ücretli olacağı yönündeki haberin de doğru olmadığını bildirdi.Konuşmaların ardından her iki bakan protokole imza attı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler