Köye gelen şehre dönmüyor! 'Daha güvende hissediyoruz'

Koronavirüs nedeniyle pek çok kişinin şehir hayatından uzaklaştığı, kırsal alanlarda yaşamaya başladığı adreslerden biri de Beykoz Riva'da bulunan köyler oldu. Kendilerini köyde daha güvende hissettiklerini söyleyen vatandaşlar, kış aylarını da evlerine dönmeden köyde geçirmeyi planlıyor.

Köye gelen şehre dönmüyor! 'Daha güvende hissediyoruz'

Üsküdar’dan gelen Ali Acar, "Üsküdar’dan yazları köye gelirdim. Bu yıl kışı da köyümüzde geçireceğiz. Şehir Merkezinde korona virüs var, sokağa çıkamayız. Burada en azından evin önünde bahçeyle uğraşarak bir şeyler yaparız" dedi.

Tüm dünyayı etkileyen korana virüs salgını Türkiye'de de etkisini göstermeye devam ederken, İstanbul'da şehir merkezinde oturan bazı kişiler daha güvenli olduğu gerekçesiyle kentteki köylerine gitmişlerdi. Korona virüs nedeniyle şehir merkezine dönmek istemediklerini belirten vatandaşlar bu kışı köylerinde geçirecek. Vatandaşların evlerine dönmek istemedikleri köy drone ile havadan görüntülendi.

AW123333_07

Vatandaşların ayrılmak istemedikleri Bozhane Köyü, İstanbul merkezine 50 km, Beykoz ilçesine 21 km uzaklıkta yer alan ve 16. yüzyılda kurulduğu düşünülen köyün, tarihi Bozhanlı Türklerine dayanıyor. Dört tarafı ormanlarla çevrili olan bu şirin köyde, halk geçimlerini odunculuk, hayvancılık ve tarımla sağlıyor. Eski zamanlardan kalan binalar ve modern binalar ile harmanlanmış olan Bozhane Köyü, toplamda 150 haneyi içerisinde barındırıyor. Öte yandan Bozhane köyü drone ile havadan görüntülendi.

AW123333_03

6 AYDIR KÖYÜMÜZDE YAŞIYORLAR

İstanbullu vatandaşların köyde kendini iyi hissettiklerini belirten köy muhtarı Evren Önal, “Köyümüzde yaşayan vatandaşlarımız, tarım, hayvancılık ve odunculuk ile hayatlarını devam ettiriyorlar. Köyümüz 152 hane yaklaşık 800 kişi yaşıyor. Yazın ve malum bildiğiniz korona virüs nedeniyle vatandaşlarımız burada kendilerini güvende hissettikleri için köye geldiler. İkamet adresi köyde olan ve olmayan vatandaşlarımız salgın hastalık nedeniyle anadan, atadan, babadan miras kalan evlerine yerleşerek 6 aydır köyde yaşıyorlar” diye konuştu.

AW123333_06

BU YIL KIŞI DA KÖYDE GEÇİRECEĞİZ

Korona virüsü nedeniyle kışı köyde geçireceklerini belirten Ali Acar, “Ben normal şartlarda Üsküdar’da oturuyorum. Köyümüze yazdan yaza geliyorduk. Bu yılda köyümüze geldik ama bu yıl evimize dönmeyerek kışı burada geçireceğiz. Ne yapalım İstanbul’da korona virüs var, sokağa çıkamayız. Burada yine kapının önünde uğraşır bir şeyler yaparız” diye konuştu.

AW123333_05

AW123333_02

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
İşi gücü olanlar mecbur biliyorum ama emekli olmuş ve çocukları İstanbul'da okumayan herkes artık İstanbul'u terketmeli. %15 bile bu durumda olan kişi İstanbul'u terk etse İstanbul'un nüfusu rahat 3 milyon kişi azalır.
Bizim köyün hepsi korona olmuş nesi güvenli insanlar bilinçli olmadıktan sonra. sürü bağışıklığı oldular neyse ki bayramdan bu yana 9 kişi korona dan vefat etti
Bu sadece Riva da değil şehre yakın tüm yazlıklarda da geçerli. Ben İzmir Urlada bir sitedeyim.Her yıl bu zamanlarda herkes okullara bağlı olarak dönmüş olurdu ama bu yıl neredeyse yaz sezonu kadar dolu. Açık hava ve mesafeli yaşam bu salgın döneminde cazip oldu. Urla ve çevresi İzmire 30-45 dk. İşe gidenler de günlük gidip gelebiliyor.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler