HABER

Köylülerin dinamit korkusu

KÜTAHYA (İHA) - Kütahya'nın Tavşanlı İlçesi'ne bağlı Ömerler köylüleri, kömür ocaklarında kullanılan dinamitler sebebiyle büyük bir heyelan tehdidi altında yaşıyor. 1993 yılında köyün arazilerini istimlak eden Garp Linyitleri Tavşanlı Bölge Müdürlüğü, herhangi bir üzücü olayın yaşanmaması için Ömerler sakinlerinden bölgeyi boşaltmalarını isterken, köylüler doğup büyüdükleri toprakları terk etmemek için direniyor.

Türkiye Kömür İşletmeleri'ne (TKİ) bağlı Garp Linyitleri Tavşanlı Bölge Müdürlüğü tarafından açık kömür ocaklarına atılan dinamitler yüzünden köy halkı ölümle burun buruna yaşıyor. 162 nüfuslu köyde, çok sayıda evde derin çatlaklar bulunuyor. Şiddetli patlamaların yol açabileceği heyelan nedeniyle köy tamamen yok olma riski altında bulunurken, köylüler doğup büyüdükleri yerleri terk etmemekte direniyor.

Köy muhtarı Süleyman Özten, halkın 9 yıldır geçim sıkıntısı çektiğini belirterek, "Garp Linyitleri İşletmesi istimlak ücretlerini zamanında ödedi. Ancak yetkililer, köylüleri işe alacaklarını vaat etmesine rağmen, bu sözlerini tutmadı. Bu zamana kadar sadece 5 kişi işe alındı. 60 hanelik köyde 55 kişi boş geziyor" dedi.

Arazileri olmadığı için herhangi bir şey üretemediklerini ifade eden muhtar Özten, "Ya topraklarımız ücret karşılığında tekrar geri verilsin ya da başka bir yerden toprak tahsis edilsin" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön