HABER

Kozmik oda listesinden 80 sır isim çıktı

Bülent Arınç'a yönelik suikast iddialarının ardından Seferberlik Bölge Başkanlığı'nda dün akşam sona eren aramalarda şok bir listeye ulaşıldı.

Kozmik oda listesinden 80 sır isim çıktı

Bülent Arınç'a yönelik suikast iddialarının ardından Seferberlik Bölge Başkanlığı'nda dün akşam sona eren aramalarda şok bir listeye ulaşıldı. Şifreli dosyaya kaydedilen listede 80 kişinin ismi var.

Arınç'ın evinin yakınlarında yakalanan Binbaşı İbrahim G.'nin bilgisayarında 3 ayrı klasörde 80 kişinin isminin bulunduğu öğrenildi. Listenin şifreli dosyaya kaydedildiği, bilişim uzmanlarının şifresini kırdığı dosyadan olayın seyrini etkileyecek bilgilerin çıktığı bildirildi.

Teknik inceleme sonucu üç ayrı klasörde, 41, 33 ve 6 kişinin isimleri görüldü. İsimlerin karşısında adres, iletişim bilgileri ve mesleklerinin de bulunduğu belirlendi. Bu kişilerden bazılarının sivil, bazılarının resmi görevli olduğu belirlendi.

Listedeki isimlerin "Uyuyanlar", "Uyandırılanlar" ve "Canlandırılanlar" şeklinde tanımlanması dikkati çekti. Savcı bu kodların ne anlama geldiğini çözmeye çalışıyor.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, istihbarat tekniğinde görev için bekletilen, sıradan vatandaş gibi yaşayanların "Uyuyanlar", seferberlik halinde faaliyete geçirilecek unsurların ise "Uyandırılanlar" olarak tanımlandığı belirtiliyor. Savcılık özellikle "Canlandırılanlar" ibaresinin ipucu olabileceği üzerinde duruyor.

Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'un Başbakan Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmelerde özellikle seferberlik şartlarında yararlanılacak kişilerin deşifre olmaması üzerinde durduğu biliniyor.

Geri Dön