HABER

KPSS'de 3 siber saldırı sorusu

Sınavın genel yetenek kısmında adaylara siber saldırılara yönelik 3 soru yöneltilmesi dikkat çekti.

KPSS'de 3 siber saldırı sorusu

SİNAN USLU ANKARA (İHA) - Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından öğretmenlik ve kamudaki A grubu kadrolar için 6-7 Temmuz tarihlerinde düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)'nın ilk oturumu sona erdi. Sınavın genel yetenek kısmında adaylara siber saldırılara yönelik 3 soru yöneltilmesi dikkat çekti.

ÖSYM tarafından 6-7 Temmuz günlerinde düzenlenen 2013-KPSS A grubu ve öğretmenlik sınavının ilk oturumu bu sabah saat 9.30'da başladı. Adaylara, genel kültür ve genel yetenek testlerinden oluşan 120 soru yöneltildi. Genel kültür kısmında yer alan 3 paragraf sorusu, son zamanlarda bazı hacker grupları tarafından Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ve ÖSYM gibi kritik kuruluşlara siber saldırılar düzenlenmesini akıllara getirdi.

Adaylar, 'siber saldırı'nın ne olduğu, nasıl yapıldığı ve ne gibi önlemlerin alınması gerektiğine yönelik bilgiler verilen paragraf üzerinden 3 soru cevapladı. Siber saldırının yapılabilmesi için birkaç yüz kişilik internet kullanıcısı ve internet ağının yeterli olduğu belirtilen paragrafta, söz konusu saldırıların küçük maliyetlerle klasik bir savaşın yarattığı yıkımı çok kısa sürelerde meydana getirebileceğine dikkat çekildi.

Çözüm önerisi olarak en kısa sürede Uluslararası Savaş Hukuku'nun siber tehditler de dikkate alınarak güncellenmesi gerektiği vurgulandı. 6-7 Temmuz tarihlerinde toplam dört oturumda gerçekleşecek 2013-KPSS A Grubu ve öğretmenlik sınavı bugün öğleden sonra 14.30'da yapılacak Eğitim Bilimleri Testi'yle devam edecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
Bu gövde gösterisi değil de ne yahu? Arkadaş tamam zor sordun ona da eyvallah da o zaman ver 4 saat ona göre oturup çözelim biz de. Madem 2 saatlik bir sınav yapacaksın ona göre soru sorsana. Vitamin sorusu için tam 11 dakikam gitti. Sonuç: yapamadım. A,B,C,D,E VE K diye vitamin ölçümü veriyosun yanına da AYŞE, FATMA, HAYRİYE diyosun eee sonra bu soruyu çöz diyorsun.1 tane anlatım bozukluğu sorsaydınız ya. Atatürk ilke ve inkılapları diye bi konu vardı senelerdir onu neden yok ettiniz?Yoksa yaşadığınız memleket osmanlının şeri ve örfi hukukuyla mı yönetiliyor da dayanmışsınız osmanlıya
yani millet memur olmasın diye ellerinden geleni yapmışlar tebrikler
Kpps de kopya işi olmayınca! sorular ile mi sınava girenlerin sinirlerini bozmuşlar. Kpss saçmalığı devam ediyor yani :)
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler