Kredi kartı faiz oranı en çok 4.54 olacak

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, yarından itibaren değişen kredi kartı azami faiz oranları ile maddi hasarlı trafik kazalarında trafik polisi bekleme zorunluluğunun ortadan kalkması ile ilgili uyarıda bulundu.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Bakan Çağlayan, Merkez Bankası'nın Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ'de yaptığı değişikliğin 20 Mart 2008 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandığını ve 1 Nisan 2008'den itibaren 3 ay geçerli olacak aylık azami akdi faiz oranları ile gecikme faiz oranlarının yeniden belirlendiğini hatırlattı. Buna göre, YTL için aylık azami akdi faiz oranının yüzde 4.93'ten 4.54'e; gecikme faiz oranı ise yüzde 5.68'den 5.29'a düşürüldüğünü belirten Çağlayan, dolar için ise aylık azami akdi faiz oranının yüzde 2.52'den 2.59'a; gecikme faiz oranının ise yüzde 2.99'dan 3.12'ye yükseltildiğini kaydetti.

Çağlayan, euroda ise akdi faiz oranının yüzde 2.30 ile gecikme faizi ise yüzde 2.86 ile sabit kaldığını bildirdi. Çağlayan şunları kaydetti:

"Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen kredi kartında yaşanan sorunların başında ödeme güçlüğüne düşen tüketicilerin sayısının her geçen gün artması ve tüm uyarılara rağmen tüketicilerin kredi kartından nakit çekimi yapmaya devam etmesi gelmektedir. Kredi kartlarına uygulanan akdi faiz ve gecikme faizi oranları tüketici kredisi faiz oranlarına göre hala yüksek olduğu tüketicilerimiz tarafından dikkate alınmalı ve ihtiyaç halinde kredi kartından nakit çekme ile tüketici kredisi kullanma maliyetleri iyi hesaplanarak karar verilmelidir."

Yine yarından itibaren yalnız maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarında tarafların serbest iradeleriyle trafik polisini beklemeden kaza tespit tutanağı doldurulması uygulamasının yürürlüğe gireceğini hatırlatan Çağlayan, böylelikle kaza nedeniyle meydana gelen trafik sıkışıklığının ve kişilerin saatlerce beklemesinin önlenmesinin hedeflendiğini belirtti. Çağlayan, ancak taraflardan birinin ehliyeti ya da trafik sigortası yoksa, kazaya alkollü araç kullanımı sebebiyet vermişse, kazaya karışan araçlardan en az biri kamu kurumlarına ait ise veya taraflar aralarında anlaşmaya varamamışlarsa bu uygulamadan yararlanılmasının mümkün olmayacağını ve trafik kazasının trafik polisi tarafından tespit edileceğini kaydetti. Yeni uygulama nedeniyle bundan böyle sürücülerin yanlarında en az iki nüsha 'Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı' formu bulundurmalarının yararlı olacağını belirten Çağlayan, söz konusu formların www.tsrsb.org.tr ile www.tramer.org.tr internet adreslerinden veya sigorta şirketlerinden temin edilebildiğini bildirdi.