HABER

Kredi Kartları Kanunu Tasarısı'na eleştiri

Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Muhsin Koçyiğit, hükümetin, kredi kartı borçlarının ödenmesi için yapılan düzenlemede, tüketicilerin değil, bankaların yanında yer aldığını öne sürdü.

Koçyiğit, parlamentoda düzenlendiği basın toplantısında, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji
Komisyonu'nda kabul edilen Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu Tasarısı'na yönelik eleştirilerde bulundu.

Türkiye'de, "adı konmamış bir kriz" olduğunu öne süren Koçyiğit,"Bireysel bazda başlayan kredi kartı krizinin, toplumu içten içe kemiren bir sosyal yara haline geldiğini" savundu.

Koçyiğit, takipte olan kredi kartı sayısının 709 bin olduğunu belirterek, "Naylon faturacılara, hayali ihracatçılara ve vergi kaçakçılarına 5 dakikada jet hızıyla af çıkaran bu hükümetin, bu konuda kılını kıpırdatmamasını ve olayı hafife almasını anlamakta güçlük çekmekteyiz" dedi.

"Bu tasarı, tüketiciyi koruma değil, bankaların mali durumunu düzeltme tasarısıdır" diyen Koçyiğit, şöyle konuştu:

"Tasarının, Genel Kurul'da görüşülmesi sırasında önergelerle değiştirilerek birikmiş borç tutarlarının aşağıya çekilmesi ve taksit sayısının 12'den 36'ya çıkartılması suretiyle, taksit tutarlarının tüketicilerce ödenebilir düzeylere indirilmesi gerekmektedir. Anavatan Partisi olarak kredi kartı mağdurlarının sorunlarının çözümünü
öncelikli bir gündem maddesi olarak görüyoruz."

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler