HABER

Kreş seçerken hijyene dikkat

Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nilay Dereobalı, okul öncesi çocukların sosyal ve psikolojik gelişiminde büyük rol oynayan kreş ve gündüz bakımevlerinin önemli bazı kriterleri yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Kreş seçerken hijyene dikkat

Ebeveynlerin çocukları için kreş ve gündüz bakımevi seçerken ilk olarak mekanın fiziksel koşullarına dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Dereobalı, "Çocuklarımızı emanet edeceğimiz bu yerlerin hijyenik açıdan temiz olmaları gerekir. Çocukların eğitim aldığı alanlar onların güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde düzenlenmelidir.

Örneğin çocukların oyun ve uyku alanlarındaki dolaplar ve kalorifer petekleri bile onların güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde yerleştirilmelidir. Çocuklarımızı göndereceğimiz kreşler ve gündüz bakımevleri fiziksel şartlardan eğitim felsefesine, çocuğun çeşitli konularda gelişimini sağlayacak oyun imkanlarından beslenme koşullarına kadar pek çok alanda bazı kriterleri yerine getirmek zorundalar" dedi.

Çoğu kreş ve gündüz bakımevinin bir eğitim felsefesinin bile olmadığını belirten Yrd. Doç. Dr. Dereobalı, "Seçim yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli kriterlerden biri de eğitimdir. Mutlaka oyun merkezli bir eğitim programı uygulanmalıdır. Ayrıca mekanda dil gelişimini ve zihinsel gelişimi destekleyici oyuncaklar bulunmalıdır" diye konuştu.

Bu tür kurumların çocukla ilgili bilgileri paylaşma konusunda aileyle işbirliği içinde olması gerektiğinin altını çizen Dereobalı, "Çocuk ve ailenin bir arada olduğu etkinlikler düzenlenmeli. Kurumda mutlaka bir psikolog veya psikolojik danışman istihdam edilmeli. Ayrıca kurumda çocuğa getirilen kurallar ve ailenin koyduğu kurallar paralel olmalı. Örneğin çocuk okulda kendi kendine yemek yiyorsa evde de aile bunu teşvik etmeli" şeklinde konuştu.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler