HABER

Kriptolara dev operasyon! Yüzlerce kişi hakkında gözaltı kararı verildi

Ankesörlü telefonlar üzerinden FETÖ imamlarıyla irtibat kurmasına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada 122'si muvazzaf 271 asker hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerin yakalanması için 48 ilde eş zamanlı operasyon başlatıldı.

Kriptolara dev operasyon! Yüzlerce kişi hakkında gözaltı kararı verildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ’nün mahrem imamlarıyla ankesörlü telefonlar üzerinden irtibat kurdukları iddiasıyla 122'si muvazzaf 271 asker hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerin yakalanması için İstanbul merkezli 48 ilde eş zamanlı operasyon başlatılırken gözaltı kararında; FETÖ/PDY terör örgütünün Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki yapılanmasının ‘Mahrem Hizmetler’ olarak isimlendirdiği yapılanmasında gizliliğe azami derecede dikkat ettiği, TSK içerisindeki görevli terör örgütü mensubu şahıslar ile örgüt içerisinde üst düzey faaliyet yürüten sözde sorumlular arasında deşifre olmayı engellemek maksadıyla farklı iletişim modellerinin kullanıldığı anlatıldı.

"BİLİNEN İLETİŞİM USULLERİNDEN UZAK DURDUKLARI..."

Bu örgüt mensuplarının diğer örgüt mensupları tarafından iletişim amacıyla kullanılan “Bylock” dahil olmak üzere bilinen iletişim usullerinden uzak durdukları, ülke genelinde Bylock kullandığı tespit edilen asker sayısının örgütün TSK içerine sızdığı tahmin edilen örgüt üyesi sayısına göre çok az olmasının bu durumu açıkça gösterdiği anlatılan gözaltı kararında; Genel Kurmay Başkanlığı’nda elde olunan verilere göre 1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde toplam 212 bin 319 muvazzaf personelin bulunmakta olup bu sayıdan sadece 3 bin 61 personelin ‘Bylock’ kullanıcısı olduğunun tespit edildiği belirtildi.

HER RÜTBEDEN YÜZDE 10'U İHRAÇ EDİLDİ

Diğer mensupların ikinci bir darbe girişiminde veya örgütsel başka bir faaliyette kullanılmak üzere hazır olarak beklettiğinin değerlendirildiği anlatılan gözaltı kararında Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri ile Jandarma Genel ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarından soruşturma dosyasında gönderilen 24 Mart 2017 tarihli cevabi yazılara göre her kuvvette görev yapan uzman çavuş, astsubay, subay ve generallerin her rütbede en fazla yüzde 10’un ihraç edildiği veya görevden uzaklaştırıldığı anlatıldı. Hava Kuvvetlerindeki Bin 505 yüzbaşıdan 136’sının, 7 bin 978 Astsubay Kıdemli Başçavuşundan 129’unun, Deniz Kuvvetlerinde 738 Albay’dan 86’sının, Kara Kuvvetlerinde ise 3 bin 672 Albay’dan 386’sının bu kapsamda olduğu anlatılan gözaltı kararında; örgüt eylemlerinin deşifre edilmesine yönelik çalışmalarda askeri personellerden sorumlu olan ve örgütsel olarak ‘öğretmen’ tabir edilen yönetici düzeyindeki şahısların kamuya açık ve bir birinden bağımsız market büfe lokanta gibi işletmelerde kurulu sabit hatlar ile kamuya açık yerlerde kurulu ankesörlü telefonları kullanarak sorumlu bulundukları örgüt mensuplarına talimatlar verdikleri anlatıldı.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
AKP TİYATRO SUNAR 15 TEMMUZ 9 DALDA OSCARA ADAY BİR OYUN
senin 8 secim kaybetmiş yüzsüz Tek adam diktatörün Mal Ke Mal Darbe gec3di niye tanklara çıkmadın dendiğinde tank getirin diyerek itiraf etti..Chp 'nin Ke Mal in koyunları..bi de Ak Partiye dersiniz..adam size 8 defa koymuş hala vıdı vıdı..Chp nin sagmal koyunları
bravo yetkililere HAİN FETÖCÜLERİ bunları tesbit edip YAKALAYAN devlet memurlarına bu hain yapı bütün devlet kurumları gasp etmiş devşirmeleri yerleştirmiş DEVLETİ ELE GEÇİRMEK için 45 yıl uğraşmış ama sonları hüsran oldu FETÖ.haini resmen ABDye dış ülke istihbaratına çalışmış ABD.AB.ÜLKELERİ baya uğraşmışlar bizim ülkemizi batırmak.için ATATÜRKÜN giydiyi elbiseyi öyle bi kirletmişlerki FETÖ terörüstleri hain üzerinde albay ünüforması var ama içi bozuk hain terörüst bunlar yakalanınca inanın yakalayan kişilere binlerce teşekkür ediyorum türkiyeyi vatanımızı yaşanmaz hale getiriyor bu hainler.
benim anlamadığım ülkede üst rütbeli kaldımı??? Bunlar devlete bu kadar sızdıysa daha önceden neden bu kadar göz yumuldu.??? Gerçekten enteresan bir dönemden geçiyoruz
Geri Dön