HABER

"Kriterlere uyana AB kapısı açık"

"Kriterlere uyana AB kapısı açık"

AB devlet ve hükümet başkanlarını biraraya getiren Brüksel zirvesinin ilk günü sonunda AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Başbakanı Matti Vanhanen, AB kapılarının kriterleri yerine getiren tüm adaylara açık kaldığını söyledi.

Matti Vanhanen, düzenlediği basın toplantısında,liderlerin AB antlaşması ve anayasası üzerinde kapsamlı reformlar gereği üzerinde mutabık olduklarını belirtti.
AB'nin genişlemesi konusunun da derinlemesine ele alındığını belirten Finlandiya, genişlemenin AB için siyasal ve ekonomik öneminin bilincinde olunduğunu, aday ülkelerin kriterlere tam olarak uymaları gerekeceğini, ancak yeni kriterler getirilmeyeceğini, AB üyeleri arasında bir uzlaşmaya ihtiyaç olduğunu ve hiçbir kapının kapanmayacağını anlattı.

Liderlerin, zirvenin bugünkü bölümünde Türkiye'den sözetmedikleri, geçen pazartesi günü dışişleri bakanları düzeyinde alınan kararın onaylanmasıyla yetinileceği bildirildi.

Basın toplantısına katılan AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, dışişleri bakanlarının, Türkiye'nin katılım müzakerelerinin kısmen askıya alınmasına ilişkin kararının dengeli olduğunu söyledi.

AB liderlerinin zirvesi bugün sona erecek.

BLAİR TÜRKİYE'YE GELİYOR Bu arada AB Aralık Zirvesinin tamamlanmasının ardından İngiltere Başbakanı Tony Blair, bugün Türkiye'ye gelecek. Blair, AB sürecine ilişkin olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön