HABER

Kritik dava, yarın Anayasa Mahkemesi’nde

Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “DTP’nin bölücü faaliyetlerin odağı olduğu” gerekçesiyle açtığı kapatma davasını yarın görüşecek.

ANKARA (ANKA) - Anayasa Mahkemesi, DTP'nin kapatılması istemiyle açılan davayı yarın esastan görüşecek.

Anayasa Mahkemesi uzun süredir gündeminde bulunan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, PKK’yı desteklediği ve “devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiği” gerekçesiyle temelli kapatılması talebiyle DTP hakkında açtığı davayı, yarın esastan görüşecek.

DTP milletvekillerinin PKK’ya “terörist” dememesini ve bu konudaki açıklamalarını dikkate alarak “terörü destekledikleri” iddiasında da bulunan Başsavcılık, 221 DTP milletvekilinin Meclis üyeliklerinin düşmesini ve vekillerin yargılanmalarını da talep etmişti.

-KAPATMA İÇİN EN AZ 7 OY GEREKİYOR-

DTP hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Anayasa’da son yapılan değişiklikle bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi’nin 11 asil üyesinin en az 7’sinin oyu gerekecek. (ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön