HABER

Kritik görüşmede Erdoğan'ın kozu "11 Eylül"

Kritik görüşmede Erdoğan'ın kozu "11 Eylül"

Başbakan Erdoğan Pazartesi günü Beyaz Saray'da ABD Başkanı Bush ile görüşecek. Erdoğan görüşmede Bush'a 11 Eylül saldırılarının ardından Irak'a saldırmak için kullandığı argümanları hatırlatarak, "Terör nedeniyle kamu düzenimiz bozuldu gereği yapılacak" diyecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3-6 Kasım tarihleri arasında ABD'ye resmi ziyarette bulunacak. 5 Kasım'da davetlisi olduğu Başkan Bush ile Beyaz Saray'da biraraya gelecek olan Başbakan Erdoğan'ın gündeminde PKK terör örgütü ile mücadele ve Ermeni soykırım tasarısı en önemli yeri alacak.

Başbakan Erdoğan, 3 Kasım'da İstanbul'da 'Genişletilmiş Irak'a Komşu Ülkeler Zirvesi'ne katıldıktan sonra Washington'a hareket edecek.

ERDOĞAN'IN ARGÜMANI '11 EYLÜL'

Başbakan Erdoğan'ın bu gezisinin en önemli gündem maddesi PKK terör örgütü ile mücadele. Görüşmede sınır ötesi harekat ve bölgede hakimiyeti olan ABD'nin terörle mücadele konusundaki katkısı ele alınacak.

Başbakan Erdoğan'ın görüşmede 11 Eylül 2001'de ikiz kulelere yapılan saldırının ardından ABD'li üst düzey yöneticilerinin kullandığı "terör nedeniyle kamu düzenimiz bozuldu" argümanını gündeme getirmesi bekleniyor. ABD'nin Irak'ı işgal sebepleri arasında terör örgütlerini bu ülkenin barındırdığı ve bu örgütlerin ABD'nin kamu düzenini bozduğu ifade edilmişti. Başbakan'ın da görüşmede konunun bu boyutunu gündeme getirmesi bekleniyor.

ERMENİ TASARISI

Başbakan Erdoğan'ın Bush ile yapacağı görüşmede sözde Ermeni soykırım tasarısı da gündeme gelecek. Tasarının Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde kabul edilmesine rağmen Temsilciler Meclisi'ne gelmemesi gerektiği Başbakan Erdoğan tarafından dile getirilecek. Tasarının Türk halkı üzerinde ABD yönetimine karşı olumsuz etkileri ifade edilecek ve iddiaların tarihçiler tarafından incelenmesi gerekliliği belirtilecek.

ERDOĞAN'IN DOSYALARI

Başbakan Erdoğan, Bush ile oturacağı görüşme masasına kabarık bir dosya ile gidecek. Terörle mücadele dosyasında PKK'nın bitirilmesi ya da etkisinin en aza indirilmesi için yapılacak çalışmalar ele alınacak. Sınırötesi harekat masada bulunan en önemli argüman olması beklenirken, Türk tarafının beklentileri dile getirilecek. Bunlar arasında:

Terör örgütünün Irak'ta bulunan elebaşlarının ve lider kadrosunun yargılanmak üzere Türkiye'ye iadesi.

Örgütün ekonomik anlamda çökertilmesi için başta uyuşturucu kaçakçılığı olmak üzere mali imkanlarının ortadan kaldırılması için birlikte çalışma.

Tespit edilen PKK'lıların yakalanarak yargılanması ya da suçluların iadesi anlaşması çerçevesinde iadesi

Sınır ötesi harekatın yanısıra Irak'ta oluşturulması gündemde olan tampon bölge ve sınır güvenliği.

ABD'nin Kuzey Irak'taki özerk yönetime karşı da daha etkin olması ve önlemler alması.

Görüşmede ayrıca iki ülke arasındaki ekonomik gelişmeler ve ABD'li yatırımcıların Türkiye'ye daha çok yatırım yapması konusundaki gelişmeler de ele alınacak. Erdoğan'a ziyaretinde Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile sivil ve askeri erkan refakat edecek.

Geri Dön